Dziedzictwo Wiki
Advertisement
Arya
Arya
Opis
Rasa Elfka
Płeć Kobieta
Wiek 100+
Kolor włosów Czarne
Kolor oczu Zielone
Polityka
Przynależność Elfy, Vardeni
Inne
Odtwórca w filmie Sienna Guillory

"Jakże wysokie są drzewa, jakże jasne są gwiazdy i jakże jesteś piękna, o Arya svit'kona."
- Eragon o Aryi

Arya (tytułowana Arya Svit'kona, Arya Dröttningu znana też jako Cieniobójczyni) - elfka, królewska córka Islanzadi i Evandara. Jest jedyną dziedziczką tronu elfów i ich ambasadorem u Vardenów. Jest mistrzynią miecza i magii. Zabiła Shruikana używając Dauthdaert. Została królową elfów po śmierci swej matki. Jest Jeźdźczynią Firnena.

Wygląd

Arya jest zjawiskowo piękną elfką. Mimo to najczęściej odziewa się w skromne skórzane stroje i nogawice. Wzrostem góruje nad większością mężczyzn, postawę ma wyważoną i pełną gracji. Ma twarz doskonałą niczym obraz -zaokrąglony podbródek, pełne usta, wysokie kości policzkowe i długie rzęsy. Długie kruczoczarne włosy podtrzymuje skórzaną opaską. Jej szmaragdowe oczy są lekko skośne jak u kota. Jest niezwykle sprawna fizycznie. Posługuje się wąskim mieczem o lekko zakrzywionym jelcu, którego końce zwężały się wdzięcznie.

Charakter

Elfka najczęściej zachowuje się w sposób stoicki i wyważony, stara się nie okazywać emocji. We wczesnych latach swego życia weszła w konflikt ze swoją matką, która nie zgadzała się z przyjęciem przez nią yawë. Wielokrotnie podkreślała, że nie jest "bezradną niewiastą" i potrafi o siebie zadbać. Wielokrotnie wykazała się wielką odwagą np. walcząc w czasie bitew o Farthen Dûr i na Płonących Równinach.

Sprawia wrażenie zamkniętej w sobie i spiętej. Jednak w rozmowie z Eragonem zwierzyła się, że przed Gil'eadem taka nie była. Dawniej potrafiła tańczyć i śmiać się jak inne Elfy. Nie wierzy w istnienie bogów krasnoludzkich, doszło nawet do ostrej dyskusji pomiędzy nią a Gannelem krasnoludzkim kapłanem. Nie toleruje jedzenia mięsa jak większość elfów i Jeźdźców.

Prawdopodobnie z powodu siedemdziesięcioletniej pracy jako smoczy kurier i ambasador elfów oraz z racji straty dwóch bliskich przyjaciół (Fäolina i Glenwinga) nie czuła się pewnie po powrocie do elfów. Przez cały ten czas obracała się praktycznie tylko w towarzystwie ludzi i krasnoludów.

Historia

Dzieciństwo i wczesne lata

Arya

Sienna Guillory w roli Aryi na plakacie filmowym

Arya urodziła się rok przed upadkiem Jeźdźców co datuje jej wiek na około sto lat.

Elfka nie mogąc znieść zamknięcia w Du Weldenvarden - nauki, pracy, magii, zajmowania się własnymi projektami, postanowiła stawić czynny opór władzy Galbatorixa. Przyjęła toteż yawë i wybrała pracę jako ambasador elfów u Vardenów. Przez siedem dziesięcioleci pełniła tę funkcję a przez piętnaście lat transportowała i chroniła jajo Saphiry z Farthen Dûru do Ellesméry w nadziei na znalezienie nowego Smoczego Jeźdźca.

Porwanie i tortury

Dzięki wiedzy uzyskanej od Bliźniaków Galbatorix wysłał Cienia Durzę by odzyskał jajo Saphiry. Durza zorganizowawszy zasadzkę przy pomocy urgali zabił Fäolina i Glenwinga. Arya zdążyła teleportować jajo do Carvahall w nadziei, iż przejmie je Brom. Durza pozabijawszy w szale urgali zabrał nieprzytomną elfkę do Gil'eadu.

To były najdłuższe dni w życiu Aryi. Durza odurzywszy ją narkotykami torturował ją na wymyślne sposoby - elfka była chłostana i piętnowana rozpalonym żelazem w kształcie szponów, bito ją do nieprzytomności by dowiedzieć się gdzie wysłała jajo. Próbowano wydusi z niej informacje na temat położenia elfich miast i jej zasobu pradawnej mowy. Gdy kaci posuwali się za daleko Cień leczył jej rany by następnego dnia zacząć kaźnie od nowa. Arya została nieomal wpędzona w obłęd. Słyszała ptasie trele w miejscach gdzie nie dotarł żaden ptak i widziała rzeczy, które nie miały prawa istnieć. W takim stanie była, gdy przyśniła się Eragonowi.

Ratunek

Smoczykurier

Arya transportująca jajo

Podczas podróżowania z Bromem a następnie z Murtaghiem Eragon miał we śnie wizje przedstawiające Aryę w jej celi. Później elfka przedstawiła mu swoją hipotezę - podczas uwięzienia jej duch szukał kogoś bliskiego kto mógłby jej pomóc. W związku z długim przebywaniem z jajem Saphiry między nią a smoczycą wytworzyła się silna emocjonalna więź. Eragon jako Jeździec Saphiry nawiązał z nią w śnie kontakt. Gdy został uwięziony w Gil'eadzie od razu poznał prowadzoną przez żołnierzy Aryę.

Podczas gdy Murtagh i Saphira wprowadzali w życie swój plan uwolnienia Eragona, Jeździec uwolnił Aryę, która nie wiedząc z kim ma do czynienia wpadła w trans. Po dołączeniu do Murtagha, który przygotował drogę ucieczki i przegnaniu Cienia kompania uciekła na Saphirze poza miasto. Gdy dotarli w miarę bezpieczne miejsce Eragon odkrył rany Aryi i z pomocą swojej smoczycy uleczył je. Pomimo owych zabiegów elfka nie przebudziła się. Na Pustyni Hadarackiej Eragon nawiązał mentalny kontakt z Aryą. Wyjaśniła mu, że wywołując u siebie trans spowalnia działanie trucizny skilna bragh. Wskazała mu również drogę do kryjówki Vardenów, w której znajduje się antidotum na truciznę - Nektar Tunivor.

Farthen Dûr

Plik:Arya filmowa.jpg

Sienna Guillory w roli Aryi

Eragon, Murtagh i Saphira przetransportowali elfkę do Farthen Dûru, gdzie udzielono jej wszelkiej pomocy medycznej. Gdy doszła do siebie przeprowadziła próbę miecza z Eragonem. Wzięła również udział w Bitwie o Farthen Dûr. Powiedziała Jeźdźcowi, że nie jest ludzką kobietą, która ucieka w razie zagrożenia. W trakcie bitwy zmuszona była zostać z Saphirą i pomóc jej z wgniecioną zbroją. W tym czasie Eragon zjechał ślizgawką Vol Turin aby stawić czoło wrogom. Gdy Durza walczył z Eragonem odwróciła uwagę Cienia rozbijając Isidar Mithrim. Pozwoliło to rannemu już Jeźdźcowi zadać ostateczne pchnięcie.

Ellesméra i Płonące Równiny

Arya towarzyszyła Eragonowi w podróży do Ellesméry aby spotkać się ze swoją matką i ludem. Podczas wspólnej podróży na tratwach oboje się zaprzyjaźnili. Podczas szkolenia Eragon wielokrotnie okazywał jej swoje zainteresowanie. Jednak elfka odrzucała jego zalety tłumacząc się zbyt wielką różnicą wieku i jego szkoleniem. Po szczególnie gwałtownej deklaracji Eragona podczas Agaetí Blödhren wróciła do Vardenów. Pomagała tam w przygotowaniach ataku na siły Imperium. Walczyła podczas Bitwy na Płonących Równinach. Jako pierwsza, wraz z Nasuadą dowiedziała się, że Murtagh uważa się za rodzonego brata Eragona.

Wspólna podróż przez Imperium

Gdy Eragon postanowił zostać na Helgrindzie by odszukać ostatniego Ra'zaca Arya postanowiła pobiec mu z pomocą. Spotkali się w Eastcroft. Oboje wracając do obozu Vardenów natknęli się na liczny patrol, który spacyfikowali. Arya uleczyła uszkodzoną przy uderzeniu rękę Eragona. W trakcie nocy spędzonej w obozowisku doszło między nimi do dyskusji na temat wpływu zabijania na psychikę. Zakończyła się ona zwierzeniami Aryi na temat jej życia. Bohaterowie na chwilę złączyli dłonie. Po rozmowie odwiedziły ich duchy. Zadowolone z rozmowy obdarzyły ich złotymi liliami.

Bitwa o Feinster

Podczas Bitwy o Feinster Arya i Blödhgarm przeniknęli do miasta w celu otworzenia magicznie chronionej bramy. Zostali jednak wykryci i gdyby nie interwencja Eragona i Saphiry zginęli by niechybnie. Eragon przepędził żołnierzy a Arya z Blödhgarmem otworzyli Vardenom bramę.

Zabicie Varauga

Eragon udał się z Saphirą i Aryą do stołpu dokąd uciekli zabezpieczający bramę magowie. Na miejscu Lady Lorana wyjaśniła im, iż zamierzają przywołać Cienia. Bohaterowie nie zdążyli przełama chroniących i zaklęć i pozabijać wszystkich. Przywołany Cień nazwał się Varaug. Zaatakował Aryę podczas gdy Eragon usiłował go unieruchomić mentalnie. Koniec końców elfka przy pomocy Jeźdźca zabiła Varauga i uwolniła kryjące się w nim duchy. Po wszystkim Eragon opowiedział Aryi o śmierci Oromisa i Glaedra. W towarzystwie zaś jej i Nasuady zdradził sekret Eldunari i pokazał Serce Serc Glaedra .

Życie prywatne

Arya była przez długi czas związana z elfem Fäolinem. Związek ów określiła jako przyjaźń. Elf zginął w jej obronie podczas zastawionej przez Durzę zasadzki. Wielu fanów liczy na to, iż Elfka odwzajemni w końcu uczuci Eragona i zostaną parą.

Moce

Podczas pierwszych trzydziestu lat swojego życia Arya była ćwiczona w walce mieczem i magią. Pod względem siły magii jest bardzo potężna nawet jak na elfkę. Podczas testu Bliźniaków przeprowadzanym na Eragonie przywołała istotę srebra. Potrafiła rozbić Gwieździsty Szafir i powstrzymać spadanie jego odłamków. Dysponuje też dużą siłą mentalną. Potrafiła powstrzymywać Durzę tygodniami przed wniknięciem do jej umysłu. Znajdowała się w grupie trzynastu magów wspierających Eragona w walce z Murtaghiem i Cierniem. Zabiła również Cienia Varauga zostając czwartym Cieniobójcą w historii. Jest także Smoczym Jeźdźcem.

Poprzednik Pozycja Następca
Brom Smoczy kurier Vanir
Poprzednik Pozycja Następca
Arva Posiadacz Támerleina brak
Poprzednik Pozycja Następca
Islanzadi Władca elfów brak


Advertisement