FANDOM


Bez tytułu


Tytułem wstępu

Witajcie ,jest to mój pierwszy blog na tej wikii i mam parę dłuższych informacji :


  • Jest on moją kontynuacją cyklu,,Dziedzictwo", więc przez kilka pierwszych rozdziałów nie będzie praktycznie poruszony temat Jak Wytresować Smoka
  • Jeśli nie czytaliście "Dziedzictwa" i nie orientujecie się w akcji pierwszych rozdziałów zapraszam do zapoznania się z naszą wikią, gdzie znajdziecie prawie wszystko o tym cyklu.
  • Akcja dzieje się po pokonaniu Galbatorixa przez Eragona i jakiś czas po zakończeniu akcji JWS 2.
  • Z góry przepraszam za błędy.


Shur;tugalar z Archipelagu

W Drodze Ku Nieznanemu

Rok 8002pS (po Stworzeniu Alagaesi)

Eragon już nie spał ,ale spokojnie czekał aż Saphira się obudzi. Lubił tak czekać i obserwować jej mieniące się szafirowym błękitem łuski ,ciesząc się zarazem jej obecnością.

-Dzień Dobry mój mały. Rzekła na powitanie Saphira ,budząc się i uwalniając swego jeźdźca spod srzydła.

-Dzień Dobry Saphiro. Odrzekł jej lekko zamyślony. Choć minęły już trzy miesiące i przepłynęli wiele staj nadal nie mogli wraz z Saphirą pogodzić się z tym ,że nie ujrzą już więcej Aryi ani Firnena. Saphirze łatwiej przychodziło pogodzenie się z rozłąką niż Eragonowi. Zawsze łatwiej akceptowała to co przynosił los, jak każdy smok .

-Dzisiaj muszę zapolować, jeśli chcesz możesz lecieć ze mną. Zaproponowała przerywając melancholię Eragona i przywracając mu humor. Mały patrol nie zaszkodzi zwłaszcza jeśli mamy już niedługo wypłynąć na morze.Wyprostował się i przypasał Brisingra.

-Przygotuję się i możemy ruszać w drogę.-Dobrze ale nie zwlekaj zbyt długo , bo głodne smoki są jak ptaki, lubią draki. Odparła z rozbawieniem .Przypominając mu o ich pierwszej wizycie w Ellesmerze i słowa Bladgena

.-Dobrze dobrze ,postaram się ,by psoty i zbawa, na nic ci się  zdała.Moja droga pogromczyni owie... Zrobił szybki unik zanosząc się śmiechem,gdy Spahira ze złości machnęła ogonem w powietrzu tuż nad jego głową. Szybko umknął do swojej kajuty by uchronić się przed jej frustracją. I tak jak co dzień przystąpił do posiłku składającego się z owoców i miodu podarowanego przez Orika po uczcie w Hedarth. Po czym ogolił się zaklęciem i przeczesał poczochrane włosy. Zastanowił się przez chwilę patrząc w swoje odbicie. Jeszcze nie tak dawno byłem chłopcem, który znalazł błękitny kamień w Kośćcu, a teraz..  pokręcił głową z lekkim rozbawieniem, że tak potoczył się jego los. Ciekawe jak miewa się Roran -pomyślał. Po chwili wahania postanowił postrzec Rorana, by sprawdzić jak się miewa. Lusto pociemniało po czym rozjaśnił je ciepły blask, dostrzegł jak z Katriną  układał do snu Ismirę . No tak -pomyślał w Carvahall jest dopiero wieczór, różnica czasu.Postanowił jeszcze chwilę podtrzymać zaklęcie ciesząc się ich szczęściem i spokojem, po czym lusto znów ukazało jego twarz. Szybko posprzątał po śniadaniu i udał się na spotkanie z Blodhgarmem. Ujrzał go pogrążonego w myślowej rozmowie, jednocześnie kreślącego nowe tereny, które przemierzali, na zwoju z niezwykle dokładną mapą Alagaesi. Eragon cierpliwie zaczekał aż skończy, podziwiając precyzję mapy i zdolności Blodhgarma. Większość tych terenów stanowiły góry i bezkresne pustkowia porośnięte łąkami rzadziej lasami .Jednak pomimo ubogiego krajobrazu o zwierzynę nie było tu ciężko, zapewne z powodu braku myśliwych.-Dzień Dobry Cieniobójco. Odparł Blodhgarm wraz z Umarothem, przerywając zamyślenie Eragona.

-Witaj Blodhgarmie, piękny szkic.Jak myślisz za jak długo wypłyniemy na pełne morze u granic Alagaesii?

-Chciałbym móc to orzec, lecz nie jestem w stanie dokładnie określić odległości. Odprał Blodhgram lekko zmartwionym tonem.-Jeśli szybko tego nie określimy, możemy mieć później problemy z zaopatrzeniem.

-A więc wraz z Saphirą i eldunari będziemy twymi oczami Blodhgarmie, Saphira musi zapolować, lecz ja postaram się przekazć ci wszystko co ujrzeć zdołam.Kiedy skończył to mówić w jego umyśle odezwał się Valdr :

-Strzeżcie się wiatru i burzy na wschodzie.To jeden z urywków dawnej wiedzy o ziemiach na wschodzie.Tak wiele straciliśmy.-Zakończył ze smutkiem i gniewem. -Na szczęście dzięki wam wiele jej udało się zachować. Będziemy uważać Valdr elda.

Niemal natychmiast pojawiła się Saphira czekająca na swego jeźdźca, Eragon jak najszybciej jej dosiadł, zapiął rzemienie i na wszelki wypadek postanowił założyć część zbroi, kiedy wkładał hełm zawołał do Blodhgrama:-Postaramy się wrócić jak najszybciej i przekarzemy ci wszystko czego tylko się dowiemy. -Glaedrze, Umarothu czy w razie kłopotów zdołacie nam pomóc?

-Postaramy się uczynić co tylko w naszej mocy Eragonie.I po tym zapewnieniu Saphira wzniosła się w powietrze.

***

 W powietrzu Eragon cały czas chłonął widoki, a eldunari razem z nim i chociaż cieszył się wolnością, którą za każdym razem dawał mu lot, to jednak odczuwał dziwne napięcie. Zbyt dobrze znajome, zapowiadające jakieś jeszcze odległe niebezpieczeństwo ... 

-Może jestem zbyt przewrażliwiony przez te wydarzenia ostatnich kilku miesięcy- pomyślał osłaniając oczy przed słońcem wypatrując dobrego miejsca na postój.Kiedy wypatrzył zagajnik dogodny do odpoczynku, Saphira zostawiła Eragona nad rzeką płynącą przez zagajnik otoczony drzewami przypominającymi te  najstarsze z tych w Puszczy DuWeldenvarden. Tymczasem Saphira udała się na poszukiwanie zdobyczy. Eragon ułożył się na soczystej trawie w pobliżu rzeki by móc popatrzeć na swoją towarzyszkę sprawnie manewrującą w powietrzu, szukającej jak najlepszych sztuk. Jednocześnie cały czas wyczuwał  wszystko co znajdowało się wokół niego. W pewnym momencie spokój polanki zmógł go i zapadł w sen po raz pierwszy od swojej przemiany. A był to sen inny od tego który pamiętał, w tym był cały czas świadomy tego że śni. Był on tak wyrazisty jakby po raz kolejny przeżywał wszystkie wydarzenia odkąd odnalazł w Koścu jajo Saphiry aż po ostatnią rozmowę z Nasuadą, a jej słowa odbijały mu się głowie : -W co wierzysz Eragonie? Kiedy się rozbudził i upiekł na ogniu część ze zdobyczy, którą podarowała mu Saphira ruszyli w dalszą drogę w popołudniowym słońcu. Eragona pochłonęły  rozmyślania o słowach Nasuady podczas gdy  ziemia pod  skrzydłami Saphiry stawała się coraz bardziej kamienista i jałowa, a rzeka robiła się coraz szersza i płytsza.Możemy mieć problemy z  wypłynięciem na morze -pomyślał gdy nagły powiew wiatru wytrącił go z zamyślenia.

-Nie jeśli poczekamy na przypływ -wtrącił Glaedr.Ta uwaga zaskoczyła Eragona, jeszcze nie przyzwyczajonego do tego że eldunari zawsze słuchają.

-Jak sądzisz Glaedrze czy możemy odnaleźć na wschodzie nowy ląd?

-Nie mam pojęcia Eragonie, ale musisz mieć wiarę w to, że nam się powiedzie, sam się przekonałeś, że jeśli czegoś bardzo chcesz lub wierzysz że ci się uda to zawsze stawiałeś wraz z Saphirą czoła przeciwnościom.Gdy ostanie promienie słońca oświetliły wschodni ląd, dojrzeli swój cel, jeszcze odległy, ale już widoczny: cienką, stromą, połyskującą w  ostatnich promieniach - linię brzegową, jakże ulotną granicę świata...  ich świata. 

Pośród burzy, pośród mgły

Lecieli dalej niestrudzenie dopóki zmrok i zmęczenie nie zmusiły ich do rozbicia obozu. Saphira wypatrzyła dobre miejsce w szerokim zakolu Eddy, gdzie powietrze było przyjemnie wilgotne łagodząc spaloną i wysuszoną przez słońce i wiatr skórę.Okazało sie też że nietrudno było tu o drewno na ogień.Kiedy ogień się już palił , Eragon z Saphirą pobierali nauki od eldunari ze strzępków ich wiedzy o wszystkim co dotyczyło wschodniego lądu. Nie było jej wiele i głównym punktem rozmowy stało się opracowywanie planu działania na przyszły dzień .Gdy wszystko zostało ustalone i nie było już nic ważnego do omówienia, Eragon postanowił opowiedzieć smokom o swoim nietypowym śnie i dziwnych przeczuciach z nim związanych.

-To był mój pierwszy sen od przemiany i był zbyt znajomy, podobne odczucie miałem wtedy, gdy widziałem Aryę uwięzioną w Gil'eadzie.Po przebudzeniu ogarnęło mnie przeczucie jakiegoś niebezpieczeństwa, nie bezpośredniego, lecz czającego się gdzieś na horyzoncie.

Po tych słowach zapanowała głęboka cisza, którą przerwał  Umaroth:

-Przemiana nadała ci wszystkie cechy elfa, niezbędne do pokonania Murtagha i Galbatorixa, w tym także umiejętność medytacji zamiast snu.Sam fakt tego że zasnąłeś jest dziwny, a jeśli dodatkowo miałeś jakąś wizję dotyczącą swoich dawnych przeżyć świadczyć może o tym że ktoś lub coś ingerowało w twoją świadomość nie naruszając barier. Oznacza to dwie rzeczy: Zostałeś zaatakowany i ominięto twoje bariery, albo ktoś chce Ci pomóc,  przeniknął przez nie, sugerując  że powinieneś mieć się na baczności. Moim zdaniem mamy do czynienia z drugim przypadkiem inaczej poczułbyś, a my wraz z tobą że ktoś wdziera ci się do świadomości.No i  jeszcze to przeczucie, kolejny dowód na to że ktoś chce nas ostrzec, z drugiej strony sam  wyczuwam, że coś się zmienia, ale jest to jeszcze bardzo odległe.

Glaedr dodał:

-Umaroth ma rację, jest to coś więcej niż tylko zwykły sen i nie powinieneś o nim zapomnieć.Ja także wyczuwam pewne zagrożenie.  Eragonie jedyne co możemy na razie zrobić to pozostać czujnymi.  

Eragon roześmiał się z ulgą i pewnym rozgoryczeniem: -Znowu się zaczyna prawda ? -zapytał z ponurym śmiechem.-Znów będziemy musieli się mierzyć z kolejnymi przeciwnościami losu? -Wyrzucił.

-Jakby te przeciwności kiedyś się skończyły, ale  najwyraźniej nie będziemy osamotnieni.Powiedziała z powagą Saphira i roześmiała się gardłowo wypuszczając języki ognia.

-Co cię tak bawi  Jasnołuska?  Zapytał Glaedr z zaskoczeniem, a pytające spojrzenie Eragona mówiło że i on nie rozumie jej zachowania.-Znowu pakujemy się kolejne kłopoty, zyskując już na wstępie poważnych sojuszników, a nie znamy jeszcze nawet zagrożenia. Po raz kolejny roześmiała się, lecz tym razem nie była w tym osamotniona, okazało się że ta uwaga rozwiała atmosferę wzrastającego ponurego przygnębienia.Po tej rozmowie Eragon ułożył się wygodnie  pod skrzydłem Saphiry i oboje  zasnęli, a eldunari czuwały jak to miały w zwyczaju. 

Gdy nastał ranek ruszyli w dalszą drogę, w południe dotarli do stromego wybrzeża, zaś w oddali hen na morzu ujrzeli coś podobnego do mgły lub bardzo odległego cyklonu.

-To o tym mówiliście? zapytał Eragon wyciągając rękę w stronę kłębiących się chmur i morza. Minęła dłuższa chwila zanim usłyszał odpowiedź.

-Wydaje mi się że to o tym mówiły dawne przekazy, będziemy musieli to ominąć lub wpłynąć w sam środek.Zobaczymy.-Odparł Umaroth

-Lecimy? zapytał Saphirę.

-Wilcze-futro-elf  będzie zadowolony mając takie informacje, które możemy uzyskać tylko w jeden sposób... i już pędziła w dół z przerażajacą szybkością, po czym z niezwykłą gracją wyrównała lot.Minęło wiele czasu nim zdołali się zbliżyć do tego "czegoś", więc jeździec wraz ze smoczycą postanowili posłuchać opowieści eldunari o różnych morskich stworzeniach, które zostały kiedykolwiek spotkane przez jeźdźców.Eragon w  pewnym momencie dostrzegł że, ten huragan jest  o wiele bardziej rozległy niż być powinien i wydawało mu się jakby cały czas utrzymywał się w jednym miejscu.

Ale czy to możliwe ? -zapytał sam siebie w myślach.

-Wszystko jest możliwe i niejednokrotnie sam takich rzeczy dokonywałeś.-Powiedział Glaedr, a w jego myślach pojawił się błysk radosnej przekory, choć i lekka przygana za to że nadal powątpiewa w swoje możliwości.W miarę zbliżania się w zasięg cyklonu, zaczął wzmagać się wiatr i turbulencje. Eragon czuł jak Saphira z całych sił stara się zachować możliwie jak najprostszy kurs, pomimo bardzo silnych podmuchów, które niemal wyrywały jej skrzydła ze  stawów.Jej przyjaciel z całych sił wspomagał ją energią swoją i eldunari, próbując łagodzić jej ból, o ile to było możliwe.W pewnym momencie gwałtowny podmuch wiatru z góry rzucił  Saphirę w dół, tak że byli ledwie kilkanaście stóp nad wodą. W momencie, gdy omal nie wpadli do morza, a niebo całkowicie pociemniało nad nimi, zdecydowali ze muszą wracać na co  Saphira z ulgą przystała i skorzystała z pomyślnego powiewu wiatru by zrobić skręt w stronę lądu.Droga powrotna nie była lżejsza, ale Saphira wspomagana mocą i wiedzą eldunari zdołała wytrzymać, dzięki temu o świcie dolecieli  z powrotem do klifów, wszyscy jednako zmęczeni. Gdy tylko wylądowali  Eragon padł na ziemię, Saphira osłoniła go swoim skrzydłem.

Jeźdźca obudził  dopiero dojmujący głód zaś gdy spojrzał w niebo dostrzegł gwiazdy skrzące się na niebie, po czym zajrzał do juków i zorientował sie że cały prowiant zjadł, tuż przed  wylotem. Ostrożnie wysunął się spod skrzydła i  udał się na polowanie.Złapał dwa zające i choć nie lubił odbierać życia innym istotom, uznał że sytuacja wymaga by się przełamać.Po  zaspokojeniu głodu i pragnienia, obmyślał  wraz z Glaedrem najlepszą drogę powrotną. 

-Dobrze by było gdybyśmy teraz sprawdzili co leży wewnątrz lądu, nigdy nie wiadomo na co możemy natrafić, a nasza wiedza pomoże tym, którzy wyruszą po nas. -Powiedział Glaedr

-Masz rację, tym razem nie musimy się tak śpieszyć. Saphiro?

-tak...? -mruknęła Saphira odzyskując świadomość ze snu.

-Czy zdołasz rano wyruszyć z powrotem?''

-Chyba tak, ale zapoluję dopiero po powrocie na Talitię.

-Musimy kłaść się spać, żeby móc jutro bezpiecznie wyruszyć.Dobranoc wam i tobie Saphiro.

-Dobrej Nocy Cieniobójco, my będziemy czuwać.-Odparły chóralnie eldunari, co się im coraz częściej zdarzało, gdyż wielokrotność ich głosów już coraz mniej oszałamiała Eragona. 


Obudzili się gdy tylko pierwsze promienie słońca wychyliły się poza horyzont przebijając się przez mgłę przywianą znad morza i odległe chmury burzowe.Lecieli spokojnie, zgodnie ze sprzyjającym wiatrem, wznieśli sią na niezwykle dużą wysokość kierując się na zachód i przemierzając tereny na linii północ-południe.Pod nimi ciągle zmieniały się krajobrazy, przemykały pod nimi lasy, ziemie niezwykle żyzne i jałowe, mijali góry wszelakich rozmiarów i kształtów. Hen daleko na północnych krańcach odkryli odległe grańce Kośćca. Zaś na południu dotarli do końca Gór Beorskich, które kończyły się nagle przechodząc w strome lasy a one z czasem zamieniły się w łąki i pola otwierające się na ciepły morze Południowe.Lecieli tak przez kilka dni badając nieznane krainy, których przed nimi nie widział nikt, co wszystkim sprawiało niesamowitą radość.Na ostatnim etapie podróży zatrzymali się po raz kolejny w zakolu rzeki na popas, a potem chyżo ruszyli w drogę ku Talitii, która niczym elfia strzała cięła rzekę wzdłuż jej nurtu.Dojrzeli ją dopiero na wieczór w promieniach złocisto zachodzącego słońca. Wylądowali gdy gwiazdy zaczęły rozsiewać na niebie swój srebrzysty blask, tak jakby i one witały ich powrót.Po lądowaniu, przywitał ich Blodhgram i odprowadził Eragona do jego kajuty nie pytając go o nic, lecz widać było, że jest bardzo zainteresowany tym co mogli odkryć, zdradzały to dziko mieniące się zielenią jego oczy.Gdy nastał ranek Eragon wraz z Saphirą i eldunari zaczęli opowieść o tym co odkryli na morzu, na lądzie, północy i południu.W tym czasie Blodghram jednocześnie słuchał i posiłkując sie obrazami przekazanymi przez smoki w bardzo zręczny sposób nanosił nowe tereny z odpowiednimi oznaczeniami na powiększoną już znacznie mapę Alagaesi. Eragon swą opowieść zakończył uwagami co do pewnych problemów, na które mogą się natknąć u delty Eddy na płyciznach i o konieczności zaplanowania odpowiedniej pory kiedy nastanie przypływ. Na sam koniec postanowił podzielić się z nim treścią tego dziwnego snu. Gdy skończył  Bloghram zadał kilka pytań po czym rzekł:

-Smoki mają rację smoczy jeźdźcze, nie wolno ci tego zignorować i zgadzam się z tobą Umaroth-elda  że była to pomoc, a nie atak inaczej sam byś to poczuł dzięki więzi z Saphirą. Moim zdaniem powinieneś czekać na to co przyniesie przyszłość.Musimy być cierpliwi, gdyż nie wiemy co nas jeszcze czeka, lecz świadomość tego że ktoś nam pomaga jest pocieszająca.


Edoc'sil Carvahall

-Zaczyna przypominać twierdzę.Stwierdził Roran spoglądając na wznoszące się mury nowego zamku i twierdzę o nazwie Edoc'sil. Nazwanej cześć dawnej wieży strażniczej u wylotu doliny Palancar zbudowanej przez jeźdźców, by czuwać nad poczynaniami Króla Palancara.  Minęło pół roku odkąd Eragon wypłynął w nieznane, a w Królestwie Broddring i całej krainie zapanował pokój.

Od tamtej pory Carvahall stawało na nogi, jako pierwszą odbudowano karczmę Morna jeszcze większą i wspanialszą, zdolną pomieścić sporą część wioski .Wzniesiono od nowa dom Horsta wraz z kuźnią, a także tartak i stolarnię Fiska niezbędne do prac przy odbudowie. Dzięki wsparciu królowej Nasuady, która jak powiedziała: ,,W uznaniu poświęcenia i zasług mieszkańców Carvahall na rzecz Vardenów" oddelegowała wraz z nimi część żołnierzy do pomocy przy podniesieniu miasteczka z gruzów. Dzięki czemu zdołano zasiać pola i zebrać obfite plony, niezbędne do utrzymania całej armii ludzi.Największym zaskoczeniem dla Katriny i Rorana był moment, gdy zdyszany posłaniec przybiegł do ich obozu na farmie Garrowa, kiedy doglądali budowy i powiadomił ich że od strony Puszczy Du Weldenvaden zbliża się odział elfów, a na niebie widać smoka. Pędzili jak nigdy  przedtem, gdy dotarli do wioski ujrzeli jak ze wschodu od strony rzeki Anory nadchodzi duża grupa elfów. Kiedy zdołali uspokoić oddech usłyszeli ryk. Roran w pierwszym momencie osłupiał z zaskoczenia, po czym natychmiast wraz z Horstem skrzyknął i uporządkował ludzi, choć i tak zbytnio tego nie potrzebowali, gdyż wieść rozeszła się lotem strzały,  wolał jednak dobrze się pokazać zwłaszcza jeśli na Firnenie leciała Ayra. W momencie gdy wszyscy się zebrali na głównym placu Carvahall elfi zastęp zaczął przekraczać niedawno ukończony most na Anorze. Kiedy pierwszy z nich zszedł z mostu stanęli dokładnie naprzeciw siebie.Roran wraz z Katriną przywitali go tradycyjnym pozdrowieniem: 

-Atra estari ono thelduin!  -wypowiedzieli jednocześnie.

-I niech gwiazdy także was strzegą Roranie i Katrino . -odpowiedział elf.Ledwie zdążył wypowiedzieć te słowa, a Firnen wylądował niemal obok nich. Odskoczyli jednocześnie zaskoczeni, tak się skupili na elfie że nie zauważyli nawet lądującego smoka!

-Witajcie Roranie i Katrino! -zawołała Arya zeskakując z siodła.-Witaj Aryo, Witaj Firnenie-odkrzyknęli.Smok pochylił się i omiótł ich ciepłym powietrzem, po czym przemówił niezwykle niskim i radosnym głosem:

-Miło mi cię widzieć kuzynie Eragona i ciebie  wybranko jego serca Katrino o miedzianych włosach.Wielką radość sprawia mi możliwość poznania miejsca wyklucia się i dorastania Saphiry i jej jeźdźca Eragona.

-Cóż  sprowadza was nasze strony Aryo Drottning? -zapytał lekko zmieszany po powitaniu przez Firnena Roran.

-Wybaczcie że was nie uprzedziłam.Nie tylko Nasuada wiele zawdzięcza ludziom z doliny Plancar ,a zwłaszcza z twojej rodziny Roranie, więc postanowiłam wysłać elfickich ochotników wam z pomocą. Nasze rasy przez ponad sto lat się nie spotykały i uznałam za dobry pomysł przywrócenie naszych kontaktów poprzez pomoc w wzniesieniu Carvahall. Piękniejszego i niezwykłego niż kiedykolwiek niszcząc smutek, który tu osiadł po ataku Galbatorixa.

-Czy zechcesz obejrzeć nowe Carvahall? -Zapytała Katrina z uśmiechem i wyraźną dumą z tego co już osiągnęli.

-Z wielką przyjemnością -odparła Arya.Tak ruszyli we trójkę, z Firnenem kroczącym dostojnie za nimi ściągając na siebie uwagę wszystkich miezkańców. Szli tak dość długo podziwając zmieniające się z każdą chwilą miasteczko, aż dotarli do traktu wiodącego na farmę Garowa.-Zawsze byłam ciekawa gdzie dorastał Eragon, wiecie? -wyznała elfka.

- Och, możemy ci wiele opowiedzieć, jeśli tego chcesz Aryo. -powiedział Roran ze śmiechem, Katrina spojrzała znacząco na swojego męża, choć w oczach błyskały radosne ogniki. -O tak, dziś wieczorem podczas uczty, bo powód ku niej jest i to niezaprzeczalnie.-Dodał Roran. Kiedy dotarli na farmę, Arya rzeczywiście była pod wrażeniem tego, czego zdołali dokonać w tak krótkim czasie. Na delikatnym wzniesieniu stała już warownia o jeszcze surowym klimacie pasującym do gór widocznych w oddali, wokół niej powoli był już wznoszony mur obronny z kilkoma wieżyczkami.

-Zapraszamy do naszej przyszłej małej fortecy i warowni Edoc'sil.-Powiedział Roran

-Edoc'sil ?! -zapytała zdziwona elfka, tak jak strażnica u wylotu doliny?

-Postanowiliśmy zachować dla niej nazwę nadaną po Upadku - Ristvak'baen by podtrzymać pamięć o śmierci Vraela, zaś nasz fort nazwać od jej starej nazwy dla uczczenia pamięci potęgi jeźdźców. -odparła Katrina trochę zaskoczona reakcją Aryi.

-Tak macie rację, słusznie postąpiliście.Przepraszam za moją reakcję, lecz  w nas Alfakyn wciąż głęboko żyją nazwy dawnych twierdz, lecz jeszcze mocniej jest w nas pamięć o tych, którzy odeszli broniąc wolności. Dobrze zrobiliście.

-Niedługo mamy się przenieść do twierdzy. W zasadzie... Już dziś już możemy cię przyjąć w nowej warowni.Czy zechcesz ... -Zapytał Roran czyniąc ukłon, zapraszając je do twierdzy.Słońce chyliło się ku zachodowi zasiedli przy nowym stole wraz z Ismirą i Firnenem mającycm możliwość uczestniczenia w kolacji dzięki oknu specjalnie wykonanemu na  smocze potrzeby.Gdy toczyli lużne rozmowy o tym co działo się w ostatnim czasie, w pewnym momencie Arya spoważniała i powiedziała:  -Jeden z naszych elfickich panów jest gotów osiąść tu na stałe by służyć wam pomocą i radą, czy zgodzicie się ?

Władcy doliny Palancar zamarli zaskoczeni, spojrzeli na Aryę  wzrokiem wyrażającym zdumienie połączone z radością. -Oczywiście , jesteśmy zaszczyceni i każdą pomoc przyjmiemy z wielką radością.-Powiedzieli oboje.

- A jak brzmi jego imię ?W tym momencie do sali wszedł ten sam elf o zielonych oczach i srebrzystych włosach, który przywitał się z nimi jako pierwszy przekraczając most.

-Mam na imię Weldon i będę wam pomagał jak tylko będę w stanie.Na razie głównie będę doglądał oddziału elfów pomagających przy budowie, potem jestem na każde wasze życzenie, jako ambasador elfów przy jarlu doliny Palancar.

-Niezmiernie nam miło powitać cię na stałe Weldon elda, czy zechcesz się do nas przyłączyć?

***

Tego wieczora w Carvahall odbyła się wielka uczta, a następnego ranka wszyscy przystąpili do pracy ludzie i elfowie razem ramię w ramie.Wtedy Arya wyjaśniła drugą część swojego przyjazdu :

-Rozwijanie kontaktów to jeden z powodów mojej wizyty ale są też inne: Weldon będzie wam pomagał w  wymianie wiadomości ze wszystkimi siedzibami w Alagaesii, ze względu na wasze  odosobnienie.Poza tym są inne kwestie takie jak handel i możliwość szybkiego zebrania armii.

-armii? zdziwił się Roran.

-Wiem że brzmi to dziwnie w obecnych warunkach, ale musimy pamiętać że wraz z Galbatorixem nie zginęli wszyscy nasi przeciwnicy.Oprócz tego moglibyśmy wznowić dawne kontakty handlowe.

-Dobry pomysł, to o jakiej porze moglibyśmy oczekiwać kupców by wymienić towary? Na razie uważam że targi byłyby dobre w kontekście poprawiania relacji między ludźmi i elfami.W dłuższej perspektywie lepsze było by stworzenie stałej osady handlowej takiej jak Hedarth.

-Osadę moglibyśmy utworzyć w połowie drogi między Osilonem a Carvahall, gdzie spotykały by się drogi z Carvahall, Osillonu i Ceunonu.Co do pierwszego jarmarku, wiem że zima daje się mieszkańcom Kośćca mocno we znaki, więc moglibyśmy zaryzykować przyjazd w pierwszej połowie zimy.Dzięki tej osadzie moglibyśmy wam przekazywać pośrednio towary krasnoludzkie co dodatkowo zacieśniłoby kontakty między naszymi rasami.

-A więc niech pierwszy jarmark odbędzie na przełomie starego i nowego roku gdy zima w tej części gór nie uniemożliwia całkowicie przebrnięcia przez nie. 


Arya z Firnenem odlecieli w kilka dni potem z dobrymi nowinami dla elfów jak i dobrą przyszłością dla rozwijającego się Carvahall. Od tego czasu osada bardzo się rozbudowała i stanowiła połączenie stylów budownictwa ludzi, elfów i krasnoludów.Dzięki pomocy elfów odbudowa znacząco przyspieszyła, a twierdza Edoc'sil jest gotowa do obrony, również dzięki pomocy Weldona, którego duża wiedza na temat  umocnień była nieoceniona podczas jej budowy.Wraz ze zbliżającą się wiosną Carvahall było już w stanie zapewnić swoim mieszkańcom schronienie i częściowo obronę. Elfowie i ludzie odeszli w niedługo potem do swoich miast uznając że osada jest sobie w  stanie poradzić i ich misja jest zakończona.

Krawędź Świata


-Oto i krawędź świata -powiedział Eragon dostrzegając odległy klif, po zakończeniu na dziś pracy z pokręconymi przez Galbatorixa umysłami smoczych eldunari.Od czasu zabrania ich z Uru'baenu poczynili znaczne postępy, odzyskali kilkanaście eldunari, a kilka powoli zaczynało przypominać sobie kim lub czym były.Po godzinach spędzonych na umysłowej walce z oszalałymi eldunari, Eragon chciał bardzo czymś zająć swoje ręce, by uspokoić swoje myśli. Pracy nie zabrakło, tak jak rąk i łap do jej wykonania, gdyż statek wymagał przygotowania do przebudowy, by nadawał się do żeglugi morskiej.Zwinięto żagle, wszystkie zbędne przedmioty schowano pod pokładem i rozmieszczono równomiernie. Dzięki pomocy Saphiry udało się również zdjąć maszty. Następnego dnia z samego rana ruszyły walne przygotowania do wypłynięcia na morze. Eragon wraz z Blodhgarmem ruszyli na poszukiwanie jedzenia by uzupełnić zapasy na możliwie jak najdłuższą podróż. Latali do późnego popołudnia przeczesując najróżniejsze zakątki i zapełniając w niemalże ślimaczym tempie worek na zapasy, do którego była sprytnie przymocowana belka tak by Saphira mogła ją wygodnie trzymać, a jeźdźcy napełniać worek. Do popołudnia uzbierali ledwie połowę i byli mocno zniechęceni, ale zdawali sobię sprawe że nie mogą się poddać, jeśli chcą by wyprawa się udała.Już zamierzali gdy wracać Eragon wyczuł zdecydowanie większe zbiorowisko jadalnej roślinności. Mógł tego dokonać dzięki długim ćwiczeniom i specjalnemu zaklęciu, które jak filtr odsiewało zbędne obrazy.Gdy otworzył oczy zaczął się śmiać, nie mogąc do końca uwieżyć w ich szczęście  rozpościerał się przed nimi widok rozległej dolinki pełnej najróżniejszych odmian jadalnych roślin znacznie większych niż te na północnym zachodzie Alagaesi, po chwili zdziwiło go że są tu tylko jadalne rośliny i dostrzegł także że są one zbyt upożądkowane jak na dzikie odmiany. Gdy zbliżali się do ziemi dostrzegł ślady jakby resztek dawno opuszczonej strażnicy, przypominajacej obecnie tylko górę gruzu. Gdy pokazał to Blodhgarmowi, ten pokiwał głową że nic nie wie, zaś gdy zapytał eldunari opowiedziała mu dłuższa cisza, dopiero przy lądowaniu Eragon o mało nie wypadł z siodła, gdy w jego umyśle odezwał się niedawno uleczony Valard :

-Wiem! To opuszczona jeszcze za czasów świetności jeźdźców strażnica wschodnia, była ona we władaniu zakonu jeźdźców, ale upadła z powodu epidemii dzikiej gorączki.Powodowana była ukąszeniem smoka czy człowieka przez dzikie zwierzę, prowadziła do utraty zmysłów i agresji. Nie można było im w żaden bezpieczny sposób pomóc, więc jeźdźcy objęli tereny na wschód od Hedarth zakazem lotów.Zapewne resztka ocalałych schroniła się w strażnicy przez jakiś czas.

-To już znamy jeden z powodów czemu tak mało wiadomo było o tym co leży na wschód od Beorów i Du Weldenvarden.-Odparł Eragon.  -Ale czy nam nie zagraża ta choroba, może nie powinniśmy lądować ?

-Warzywa nie są groźne, ale powinieneś przygotować bariery i sprawdzić na wszelki wypadek czy rośliny nie są zatrute. Powiedziały eldunari,  Blodhgarm pokiwał głową i powiedział:

-Dodam jeszcze zaklęcie, które ochroni nas przed zranieniami, dla pewności.

-Dobrze, a więc bierzmy do pracy, nie zostawajmy tu dłużej niż potrzeba. I tak szybko jak było to możliwe Eragon wraz z Blodhgramem wspomagani przez wiedzę eldunari utworzyli bariery i zbadali rośliny, gdy okazało się że są dobre zaczęli je szybko zbierać. Eragon nie pamiętał by kiedykolwiek tak szybko pracował.

-Nawet podczas bitwy tak szybko i ostrożnie się nie poruszałem.-powiedział do Blodhgarma i Saphiry, odpowiedział mu niebezpieczny  z wyglądu uśmiech Blodhgarma po czym przyznał:

-Ja też Cieniobójco, pomimo kilku warstw futra i moich barier. Pracowali ciężko, aż do wzejścia gwiazdy zarannej, gdy to ogromny worek został zapełniony, przygotowali go do transportu przez Saphirę: przełożyli belkę przez wzmocnione metalem otwory i zablokowali zapadki by ładunek był rozmieszczony równomiernie.Po przygotowaniu ładunku czym prędzej przymocowali się do siodła i Eragon dał znak Saphirze by wzniosła się w powietrze.Musiał mocno złapać się siodła by utrzymać równowagę, bo Saphira aż paliła się do lotu. Po wykonaniu najbardziej złożonych ewolucji postanowaiła dać pokaz swej zręczności łapiąc worek w locie.Na szczęście dla nich wszystich udało jej się to w samą porę, gdyż za dawną strażnicą  ukrył się  potężny niedźwiedź, przerastający te największe z Gór Beorskich co najmniej o stopę.

-Saphiro uratowałaś nam życie! Gdybyś nie postanowiła złapać tego wora w locie... zawahał się, ponieważ nie był pewien jak mogłoby się to potoczyć.

-Spokojnie Eragonie! Nawet tak duży niedźwiedź nie jest w stanie mi zagrozić -powiedziała Saphira z taką siłą że przełamała jego szok.

-Pokonać cię, nie, ale przełamać moje bariery już tak, a wtedy wystarczyłoby tylko draśniecie... nie dokończył.

-Ale do tego nie doszło , więc proszę nie zadręczaj się mój mały -powiedziała ugodowym tonem Saphira.

-Masz rację, ale wiesz że zawsze się o Ciebie martwię.   -A ja o ciebie mój mały. I tak nieco uspokojony Eragon wraz ze swoimi przyjacółmi ruszył w drogę powrotną na Talitę, wiodącą ich ku nowej przyszłości... Statek zmienił się nie do poznania, Eragon po raz kolejny był pod wrażeniem zdolności elfów do wyśpiewywania drewna.Statek powiększył się przez co stał się stabilnieszy.Na głównym maszcie powiewały dwie flagi: fioletowa flaga Królestwa Broddring, z białym smokiem trzymającym różę oraz mieczem o ostrzu skierowanym w dół. Tuż pod nią znajdowała się ciemno-błękitna flaga zakonu smoczych jeźdźców z dumnym białym smokiem (zapewne Bid'Daumem ) i klingą jeźdźca również skierowaną w dół .Flagę zakonu odnaleźli wraz z Saphirą, podczas przeczesywania skarbca Galbatorixa, na dawnym gobelinie zdobiącym zapewne niegdyś główną salę zakonu w Doru Areabie. Dodatkowo został pogłębiony kadłub by pomieścić pod pokładem całą załogę wraz z Saphirą. Pomimo tego że stał się szerszy i głębszy nadal zachował w wyglądzie swoją lekkość i delikatność. Po lądowaniu umieścili zapasy w magazynie i udali się na spoczynek. Eragona najbardziej zaskoczyło to że pomimo przemieszczenia jego kajuty, wszystkie rzeczy zostały tam gdzie je zostawił.

Gdy nastał nowy dzień, statek z gracją jakby z własnej woli ruszył w podróż ku nieznanemu. Eragon czuł się niezwykle uroczyście jak wtedy gdy złożył swój hołd Nasuadzie, zmieniając bieg historii. Podobna atmosfera udzieliła się elfom, którzy przerwali wszystkie swoje zadania by napawać się tą chwilą, która odmieni losy ich życia, a może i całego znanego im świata...

Pomiędzy znanym i nieznanym

-Oto i pierwsza przeciwność. Powiedział Eragon do Saphiry wskazując szalejący cyklon o rozmiarach przekraczających ich wszelkie wyobrażenia.

-Damy radę, nie trać wiary, ta łupina musi tylko utrzymać ciągły kurs na wschód możliwie jak najdłużej, a sztorm powinien nas oszczędzić, pamiętasz przecież słowa Eldunari.

-Może masz rację Saphiro, ale zwołam z Blodhgarmem naradę i ustalimy jak  mamy postąpić.Powiedział zaniepokojony Eragon -Coś w tej burzy mi nie pasuje, czuję że coś jest nie tak. 

-Hmm... powiedziała Saphira z charakterystycznym mruknięciem i strużkami dymu sunącymi jej z nosa. -Tak, coś jest nie tak z tym cyklonem, lecz mi  umyka, powinieneś zwołać naradę jak najszybciej.

-Tak zrobię.

Eragon zszedł pod pokład w poszukiwaniu elfa o wilczym wyglądzie, gdy go odnalazł ten jakby wiedział o co mu chodzi i pokiwał mu z daleka głową że się z nim zgadza.Jeździec mimo to zapytał:

-Blodhgarmie co myślisz o zwołaniu narady co do tego jak powinniśmy postąpić.W tej burzy jest coś co mnie niepokoi.

-Tak ,wszyscy to czujemy, zbiorę wszystkich i się naradzimy. Lepiej z tym nie zwlekajmy. W oczach Blodhgarma błysnął niepokój, co tylko pogłębiło złe przeczucia Eragona.


*******

Gdy słońce widniało wysoko na niebie w głównej kajucie zasiadali właśnie ostatni elfowie. Kiedy wszyscy zajęli miejsca, pierwszy przmówił Blodhgarm. -Wszyscy wyczuwamy te samo zagrożenie, Eragonie czy mógłbyś nam powtórzyć co zauważyliście podczas ostatniego przelotu?

-Smoki też czują że coś nam grozi, ale one nie są w stanie powiedzieć co dokładnie nam zagraża.Wracając do sedna, gdy zbliżaliśmy sie do cyklonu zauważyliśmy, że jest on bardzo rozległy i silny, więc... 

musimy płynąć prosto przed siebie..,

w przeciwnym razie fale..

pochłoną nas i roztrzaskają.-Dokńczyła za nich Saphira. 

-Ten huragan  jest niezwykle nienaturalny, nie zmienia swojej pozycji, a dodatkowo prądy morskie w jego rejonie mają identyczny kierunek co kierunek wiatru. Tylko zręczność Saphiry i siła eldunari uchroniła nas przed roztrzaskaniem się o grzbiet fali. Aby uchronić Talitę przed podobnym losem będziemy musieli wykorzystać całą nasza wiedzę o morzu i pradawnej mowie. Jednocześnie musimy zużyć możliwie jak najmniej energii. Powinniśmy być gotowi na wszystko cokolwiek może nas spotkać po drugiej stronie. Eragon usiadł  z pewną ulgą że wypowiedział to co przez ostatni czas zaprzątało mu głowę. Elfy zareagowały zgodnymi skinieniami głowy na znak że się z nim zgadzają.Następnie wstał elf o ciemnych włosach i brązowych spokojnych oczach, które zdradzały jego wiek i doświadczenie.

-Shur'tugalu, Jasnołuska zgadzam się z wami zapewne jak wszyscy, którzy się tu zebrali, ale co proponujecie... W tym momencie wstając, odezwał się Blodhgarm  

-Sądzę że w obecnej sytuacji pomogłaby nam wiedza zawarta w starych zwojach w Ellesmerze i tych z Doru Araeby, a także Eragonie -srebrzystowłosy elf skłonił się w jego stronę- dzięki twojej wiedzy o kierowaniu energią morza powinno nam się udać.Elf powiedział to  z cieniem swojego drapieżnego uśmiechu, chociaż w jego oczach jeździec dostrzegł pewną obawę.Zdziwiły go słowa elfa, a także zaniepokoił wyraz jego oczu.                                                                          

-Ale w jaki sposób możemy odczytać te zwoje skoro są one steki staj stąd?! -dopytywał się  Eragon. -Przecież nie możemy ich ot tak przesłać.Pstryknął palcami podkreślając swoje słowa. Wilczy elf uśmiechnął się tajemniczo.

-Bardzo prosto Eragonie, wystarczy że ktoś nam je przeczyta. Jeździec wpatrywał się w niego zdziwiony i zbity z pantałyku, więc elf podjął wyjaśnienia.

-Postrzeganie nie kosztuje dużo energii, więc zwoje  z Doru Araeby nie powinny stanowić kłopotu.Wówczas oboje wraz z Saphirą natychmiast pojęli to co niepokoiło elfa.

-Przecież Ellesmerę nadal chroni bariera i... -przerwał odgadując odpowiedź: Imię Pradawnej Mowy, ale czy  przypadkiem używając go nie narazi się na gniew Aryi? 

-Zrozumie, możesz być tego pewny, może nie być zadowolona z tego co zrobisz, ale uszanuje nasz wybór.Z Saphiry promieniowało takie przekonanie że i jego ogarnęła  pewność.

Po dłuższej chwili, gdy wciąż milczał w jego myślach odezwała się smoczyca Powiedz coś ,bo czas nam ucieka, a od niego zależy nasz los. Masz rację, powinniśmy spróbować.

-Dobrze, zrobimy co w naszej mocy by pozyskać odpowiednią wiedzę. Dodatkowo proponuję byśmy z Saphirą polecieli, by dowiedzieć się jak najwięcej o tym dziwnym zjawisku. Za jak długo wpłyniemy w jego zasięg Tringeanie?  Wtedy wstał elf o niezwykle rzadkich wśród elfów  bursztynowych radosnych oczach, był obdarzony dobrym nawet jak na elfie zdolności wyczuciem pogody i orientacją w terenie. 

-Myślę że mamy dwa dni zanim zaczniemy odczuwać jego siłę Cieniobójco. Zanim zakończył naradę powiedział do Saphiry:

-Najpierw spróbuję skontaktować się z Aryą, a Imienia użyjemy dopiero w ostateczności.Co o tym sądzisz? 

-Tak będzie uczciwiej wobec niej i wszystkich elfów.

-Tringean elda, czy zechcesz zostać z nami podczas spotkania. Twoja wiedza będzie nam też niezbędna podczas misji badawczej. 

-Jak sobie życzysz Eragon vodhr- odparł elf. 

-A więc bierzmy się do pracy ,dziś wieczorem przedstawimy wyniki naszych poszukiwań, a jutro wylecimy wgłąb sztormu, by dokładniej mu się przyjrzeć. Elfowie przyjęli to rozwiązanie i ruszyli do swoich zajęć, w kajucie zostali tylko: Eragon , Blodhgarm i Tringean, a także zawsze czuwające i bezpiecznie ukryte eldunari.

-Z kim powinniśmy skontaktować się najpierw? Spytał Eragon. 

-Argetlamie rozsądniej byłoby postrzec Aryję, ponieważ w naszej bibliotece ostało się najwięcej starych zwojów.-Odparł Tringean. On ma rację Eragonie dodała w jego umyśle Saphira.  Szybko przygotowali niezbędne im rzeczy i Eragon stojąc przed lutrem wyszeptał:

-Senna wizja, dodając modyfikacje pozwalające także słyszeć. Czekali, czekali ale lustro pozostawało niewzruszone, uparcie pokazując jego odbicie.Gdy rozmawiał z dwójką elfów o innym możliwym sposobie ominięcia bariery zaczął wspominać wszystko co było związane ze stolicą elfów i tym samym Aryą. Smoczyca także przyglądała się jego wspomnieniom, od czasu, do czasu coś dodając, ale przeważnie tylko się przyglądała. Kiedy natłok wspomnień zaczął go już przytłaczać i chciał się poddać, przed oczami pojawiło mu się wspomnienie lotu Saphiry z Firnenem, a także ...

-Prawdziwe Imię -wyszeptał oszołomiony że mogło mu to umknąć. Elfowie spojrzeli na niego zaskoczeni oczekując na wyjaśnienie.

-Saphiro to się może udać, ale przecież nie mogę go wyjawić.W tym momencie zaczął kiełkować w jego umyśle pomysł, który natychmiast pochwyciła i zanim zdążył go opisać rzekła do niego:

-Nie podoba mi się to, ale specjalnie  nie mamy wyboru... -wszyscy będziemy czuwać byś się nie pomylił finiarelu- dokończył Umaroth. I tak Eragon szybko aby nie niepokoić elfów, lecz dokładnie zaczął wymawiać w pamięci prawdziwe imię Aryi, dodając na koniec zaklęcie postrzegania uwolnił przepływ siły. Eldunari zaczęły zasilać jego zaklęcie, gdyż jego samego bardzo by osłabiło. Odbicie zafalowało i pociemniało odwracając od Eragona  skupione spojrzenia elfów, po czym po chwili ukazała się  komnata królowej elfów. Arya siedział za stołem z wyśpiewanego drewna w kształcie niezwykle powykręcanej gałęzi rozglądając się z wyraźnym zaskoczeniem po swoim pokoju, po czym utkwiła swoje spojrzenie na lustrze. Wyrażało ono całe spektrum emocji: szok, zaskoczenie, radość i gniew, po czym z trudem przyjęło obojętność.

Jeździec wraz z elfami przekręcili dłonie i wypowiedzieli tradycyjnie słowa pozdrowienia po czym zamilkli i dopiero gdy Arya odpowiedziała tym samym Eragon zdecydował się przemówić:

-Arya Drottning proszę o wybaczenie nam naruszenia granic Ellesmery i twojej prywatności, ale nie czynilibyśmy tego gdybyśmy nie mieli ważnego powodu.

Twarz Aryi wykrzywił lekki uśmieszek po czym powiedziała:

-Witaj Eragonie, nie jesteś już chłopcem by się tłumaczyć, ale niemniej jestem ci za to wdzięczna.Właściwie zastanawiałam się kiedy postanowisz to zrobić.Witajcie Blodhgarmie, Tringeanie też miło mi was widzieć, ale jak wam się udało ominąć tarczę chroniącą Ellesmerę?

-Sam chciałbym to wiedzieć Aryo, Eragonie czy zechcesz nam to wyjawić?

-To proste użyłem Aryo twojego  imienia i choć tarcza chroni miasto przed wszelką magią to najwyraźniej magowie nie przewidzieli takiej możliwości.Ale wróćmy do sedna, potrzebujemy twojej pomocy.

-Rozumiem, ale mam nadzieję że nie wypowiedziałeś go na głos? Eragon pokręcił głową. 

-To dobrze, a jaka jest wasza prośba? 

Na to pytanie postanowił przemówić Tringean:

-Pani dotarliśmy do krańców Alagaesii i płyniemy przez morze na głębsze wody ale natrafiliśmy na huragan o niespotykanej sile i rozmiarach, że nie może on być dziełem natury. Jedyną naszą nadzieją jest teraz wiedza ukryta w naszych najstarszych zwojach. Czy będziesz mogła nam pomóc Aryo Drottning? Elfka patrzyła przez dłuższą chwilę w lustro zastanawiając się po czym podjęła powoli:

-Wiedza, o którą prosicie jest dostępna tylko przywódcom najstarszych rodów i mnie.Tak, sądzę że mogę wam pomóc, biorąc pod uwagę jak dużo cierpień powodowały tajemnice naszych ras. Pomogę wam, ale zajmie mi to trochę czasu.

Elfka przekręciła dłoń, odwróciła się i wyszła ze swoich pokoi, a Eragon przerwał zaklęcie. Potem zaczął rozmyślać razem z elfami o możliwych sposobach przeprawienia się przez cyklon, ale konkluzja była niezmienna nie mogą podjąć działania bez większej wiedzy i wskazówek. Cierpliwie czekali aż przywódczyni elfów się z nimi skontaktuje. W końcu po wielu ciągnących się w nieskończoność chwilach lustro zamigotało i ukazało promieniującą triumfem twarz Aryi.

-Znalazłam, nie było łatwo ale znalazłam.Zwój ten traktuje o przybyciu elfów do Alagaesii z Alaei według niego ten sam huragan, był już tam tysiąc lat temu! Wiele statków zatonęło, lecz część się ostała. One przetrwały dzięki bardzo staremu zaklęciu i dzięki wiedzy naszych przodków o funkcjonowaniu morza. Zaklęcie brzmi ...

Elfka wymówiła bardzo stare słowa, które Eragon tylko był po części w stanie zrozumieć, znaczyły mniej więcej to: O fale morza, o wietrze co w żagle dmie przepuście nas, szkody nie czyńcie nam o...  (tu występują słowa, których Eragon nie był w stanie zrozumieć) ochroń nas i pomóż nam bezpiecznie przejść.

-Dalej jest opis tego jak wykorzystać siłę wiatru, tak by wyrwać się mocy tego sztormu. Tringeanie tylko ty masz odpowiednie wyczucie, by tego dokonać musicie wyczuć prąd i wiatr by rozpędził was na tyle mocno, aby burza sama was wypchnęła ze swych objęć.To wszystko. Mam nadzieję że to wam pomoże. Niech gwiazdy was strzegą, a pokój zamieszka w sercu. I zakończyła działanie zaklęcia.

Gdy lustro powróciło do swojego poprzedniego stanu w kajucie zapanowała długa cisza, pierwszy przełamał ją Blodhgarm:

-Eragonie, Jasnołuska chyba otrzymaliśmy dość informacji i nie musicie lecieć tej burzy na spotkanie. Odpowiedział mu Tringean:

-Lepiej byśmy się tam udali, ponieważ mogły zajść w nim zmiany przez te lata, dobrze byłoby się na nie przygotować.

-Tak masz rację Tringeanie, zgodził się z nim Eragon. Po czym podjęli dyskusję o tym jak się przygotować wszystkie możliwe "niespodzianki", a później przedstawili je załodze elfów.

Niespodzianki z Historii

Wiatr znów szarpnął napiętymi skrzydłami Saphiry, a nad nimi rozciągał się wielki front burzowy. Latali tak we wszystkich kierunkach badając cyklon wzdłuż i wszerz, kilkakrotnie o mało co nie przypłacając tego życiem w zderzeniu ze wzburzonymi grzbietami fal. Po wielu godzinach (jak się zdawało Eragonowi) chcieli już wracać ale zanim zdążył sformułować myśl, przemówiła do niego słabym ze zmęczenia głosem :

-Spójrz! Tam na lewo! Gdy spojrzał dostrzegł przerwę gdzie morze było spokojniejsze a niebo bardziej przyjazne. Pchnął Tringeana łokciem i wskazał w tamtym kierunku mówiąc w myślach:

-Co myślisz o tym? Gdy elf skierował swój wzrok za jego palcem, Eragon zobaczył że jego myśli najpierw ogarnęło prawdziwe zdumienie i potem niedowierzanie. Przez dłuższą chwilę nie był on w stanie sformułować żadnej myśli, dopiero po dłuższym milczeniu stwierdził:

- To nie może być stworzone siłami samej natury, to dzieło potężnej magii, może to być kolejny przejaw dzikiej magii ale nie jestem tego pewien.

-Myślisz że powinniśmy tam lecieć?

-Nie!, nie chcę ryzykować życiem jeźdźca i smoka, ale nie sądzę by coś nam tam mogło zagrozić, czemu wspólnie nie moglibyśmy się przeciwstawić.

-A więc wracajmy do Blodhgarma i przekażmy mu te jakże optymistyczne wieści.- odparł jeździec nie bez cienia ironii w głosie.

***

-Wieści, które przynieśliście po części rozwiały niektóre obawy, lecz także mogą przysporzyć kolejnych.Ale nie ma już bezpiecznych dróg teraz nie możemy się wycofać. Podsumował wilczy elf ich opowieść.

-Jeśli dobrze udało mi się wczoraj ocenić odległość dotrzemy tam wieczorem. Powiedział Tringean.

-Więc, przekonajmy co się tam kryje.-odparła zaspana Saphira kończąc rozmowę. Eragon całe popołudnie aż do wieczora pomagał elfom przygotować statek na fale i wiatr.Ponownie opuszczono i złożono żagle, przy użyciu skrzydeł Saphiry i magii zdjęto maszty i przymocowano do relingu .Za rufę wypuszczono linę by wiedzieć, gdy znajdą się w zasięgu sztormu, wzmocniono kadłub cienkim elastycznym materiałem niepodobnym do niczego co Eragonowi było dane zobaczyć, a gdy zapytał dowiedział się że to sekret elfickiej żeglugi.

Wieczorem wraz z pozostałymi elfami i eldunari zaczęli układać zaklęcia mające ochronić statek przed zatopieniem przez fale i przewróceniem przez wiatr.Było ono złożone i wymagało od nich wszystkich pełni skupienia i wielokrotnego powtórzenia nim uznali, że odpowiednio wymawiają słowa i dopiero wtedy przelali w nie energię. Eragona zaskoczyło to że nie poczuł odpływu energii jak zawsze, ale doszedł do wniosku że będzie ono pobierać energię od nich dopiero, gdy wpłyną w huragan. Gdy skończyli Eragon dojrzał jak lina na rufie zaczynała, jeszcze powoli zbliżać się do poziomu tafli wody. Nie chciał odpoczywać, lecz sam musiał przyznać że ciało zaczynało tracić swoją zwykłą zręczność i energię, długie czekanie wcale nie poprawiłoby jego stanu. Zbliżając się do swojej kajuty zobaczył że i elfy pomimo swej siły też tracą swoją zwykła gibkość i żywotność.

-Odpocznij będę czuwać. Dla Ciebie. odparła Sapira i pchnęła go swoim łuskowatym nosem do kajuty.

*******

Przez całą noc przepływały mu przed oczami różne sny, lecz były one bardziej niewyraźne niż zwykle, niektóre do tego stopnia że nie mógł zrozumieć ich treści. Gdy poczuł bardzo mocne szarpnięcie statku z pewną ulgą powitał możliwość przerwania swoich poplątanych snów na jawie.Gdy już zaczynało mu się przejaśniać w głowie poczuł że coraz szybciej traci energię, co z początku bardzo go zaskoczyło. Odruchowo sięgnął myślami ku Saphirze, smoczyca tylko przekazała mu myśl: -Już pomagam mój mały!

Poczuł strumień energii, który w niego przelała. On w tym czasie się już opanował i wyszedł zobaczyć co się dzieje. Widok był przerażający: Ciemne chmury rozciągające się bardzo nisko nad nimi, potężne strugi deszczu odbijające się od niewidzialnej powłoki i jeszcze oślepiające pioruny.Jeden z nich uderzył w powłokę akurat wtedy gdy zaczął szukać Blodhgarma lub Tringeana . Fala światła była tak mocna że przez dłuższy czas nic nie widział i tylko dzięki wskazówkom Saphiry zdołał znaleźć jakieś oparcie żeby nie upaść na przechylającym się statku. Stojąc opartym o reling w końcu dojrzał Blodhgarma naradzającego się z kilkoma elfami i odzyskując wzrok podążył ich kierunku. Przemierzając pokład dostrzegał poszczególne elfy, bardzo zmęczone jednak nadal wykonujące swoje obowiązki.Zaskoczył go to że powłoka pomimo energii, którą w nią wkładali nie była idealna, gdyż co jakiś czas potężniejsza fala czy podmuch wiatru przełamywał tarczę i uderzał w statek powodując krótkotrwałe, ale silne przechyły statku powalając załogę na pokład.

-Co się dzieje? spytał donośnym głosem gdy tylko znalazł się w zasięgu słuchu, gdyż tarcza wskutek uderzeń wiatru i fal wydawała potężne dudnienie podobne do uderzeń krasnoludzkiego bębna.

-Witaj Eragonie! -powiedział wilczy elf znużonym głosem co było bardzo rzadko spotykane u członków jego rasy. Zbliżamy się prawie do oka cyklonu, ale obawiamy się że zaklęcia ochronne mogą być zbyt słabe by obronić nas przed najsilniejszymi falami, a jedne takie uderzenie może nas przechylić tak że statek się wywróci kadłubem do góry. Eragon zamyślił się patrząc na pokład i mimowolnie skupił wzrok na swojej towarzyszce, naszła go pewna myśl, ale zanim podzielił się nią zapytał o zdanie Saphirę.

-Wiesz dobrze mój mały że nie lubię siedzieć w jednym miejscu, ale jeśli nie będzie innego wyjścia to mogę to zrobić. Po tej krótkiej wymianie myśli usłyszał jak wilczy elf zaczął mówić:

-Może powinniśmy nałożyć kolejne ...

-A może i nie będziemy musieli Blodhgarmie. Saphiro czy zechciałabyś spróbować ...

Smoczyca podniosła się ze swojego siedziska umieszczonego na specjalnej platformie i powoli krocząc przesunęła się na środek obszernego pokładu, gdy znalazła się na jego środku mocno zaparła się szponami o taflę go pokrywającą. Akurat wtedy jak na zawołanie przez tarcze przebiła się silna fala i uderzyła w statek zalewając pokład, ale Talitia przechyliła się na lewo o wiele delikatniej niż powinna. Eragonowi i elfom nie potrzeba było więcej dowodów.Jeszcze przez chwilę dyskutowali o zaklęciach na wypadek gdyby jednak siła Saphiry nie wystarczyła i wybrali jedno. pletli je we wcześniejsze tak by utworzyło wokół statku bańkę powietrza, która nie pozwoli im zatonąć. Gdy je wymawiali Eragon zauważył że nigdzie nie widział Tringeana, po wymówieniu ostatnich fraz podszedł do wilczego elfa i spytał o to. Elf spoważniał jeszcze bardziej i odparł:

-Poszedł na rufę, by zbadać jak daleko mamy do oka, wtedy przez osłonę przebiła się silna fala rzucając go na reling tak że prawie wypadł za burtę. Zaklęcia go nie ochroniły i uderzenie uszkodziło kilka żeber. Pomimo ich uleczenia kości muszą się jeszcze naturalnie wzmocnić.Teraz odpoczywa w swojej kajucie ale podejrzewam że pilnie studiuje swoje notatki. Zakończył z lekkim uśmiechem na swej dzikiej twarzy wilczy elf.

-Dobrze że nic mu się nie stało, drugiego nawigatora trudno byłoby nam teraz znaleźć. Powiedział jeździec rozładowując atmosferę. Potem prowadzili rozmowę na inne mniej pilne tematy. Burza coraz bardziej przybierała na sile co oznaczało ze są już niedaleko oka cyklonu. Eragon postanowił iść do Tringeana, gdyż tylko on mógł naprowadzić Talitię na właściwy kurs. Był już blisko nadbudówki, gdy potężna fala uderzyła w kadłub zwalając załogę z nóg, a jego samego z potężną siłą pchnęła na ścianę nadbudówki i poniosła go dalej w kierunku relingu. Głowę i plecy przeszyła mu fala bólu, której nie pamiętał od dawna, ale była bardzo znajoma: paląca i pulsująca jak ogień, pozbawiająca świadomości. Ostatnim co zauważył był ryk Saphiry.

Świadomość powróciła mu powoli jak podnosząca się mgła, nadal czuł okropny ból, było mu zimno co przypisał przemoczonemu ubraniu i bardzo chciało mu się spać. Mimo wszystko otworzył powoli oczy i zobaczył błękitne niebo - byli w oku . Nagle w jego umyśle rozległ się myślowy głos Saphiry pełen troski ale i autentycznego przerażenia, co sprawiło że poczuł kolejną falę zimna ale tym razem była to fala grozy.

-Eragonie!! wykrzyknęła w myślach i przesłała mu obraz pokładu: Elfowie się kulili i z twarzami wykrzywionymi grozą i wściekłością, niektórzy sapali z wysiłku ale wszyscy bez wyjątku byli bladzi i coraz bardziej słabi. Potem Saphira spojrzała na niego i zobaczył jak sam leży bezwładnie wciśnięty w reling a z rozciętej skóry na głowie cieknie mu krew. Wtedy udzieliła mu się jej troska i zmęczenie, przypominało mu to coś ale co ....bolała głowa nie mógł skupić myśli.Przypominało mu się , wyglądają jakby toczyli walkę na umysły ale z kim mogliby walczyć skoro są sami na środku morza lub oceanu? Wtedy poprzez silną falę drgawek poczuł że coś wysysa z niego energię ale co to mogło być?

Ból nie pozwalał mu się skupić, posłużył się magią nie formułując żadnych fraz ,był na to zbyt zmęczony i zdekoncentrowany, kierował się czystym pragnieniem. Saphira użyczyła mu siły, natychmiast poczuł ulgę gdy zaklęcie podziałało.

-Eragonie eldunari! Wybudź eldunari! Serca serc były uśpione, by nikt nie mógł wykorzystać ich mocy gdyby zostali zaatakowani. On szybko użył odpowiednich słów i uwolnił energię, po czym przekazał im co się dzieje. Eldunari natychmiast zaczęły przelewać energię w niego, Saphirę i całą załogę elfów. Na pokładzie zrobiło się spokojniej, elfowie powoli odzyskiwali siły, a jemu zrobiło się cieplej, lecz nadal nie mógł się podnieść. Zaczął powoli zanurzać się w przyjemny mrok niosący kojącą ulgę. Musiał uderzyć mocniej niż mu się zdawało.. -była to ostatnia myśl przed tym jak stracił przytomność.

Saphira trąciła Blodhgarma, który stanął obok niej i przekazała mu obraz Eragona. Elf spojrzał na nią i podbiegł szybkimi susami do miejsca w, którym leżał jej jeździec. W momencie gdy wilczy elf zaczął nucić pieśń uzdrawiającą, ona poczuła jak jej przyjaciel traci świadomość, a ją ogarnia smutek i troska. Podczas gdy elfowie odzyskiwali siły i przygotowywali statek na wejście na właściwy kurs i drogę przez cyklon, smoczyca czekała aż jej jeździec się obudzi, wilczy elf powiedział jej że nic mu nie będzie, ale musi długo odpoczywać, więc trwała i trwała niczym błękitny posąg wyrzeźbiony ręką olbrzyma...


Nowy Świat, Nowe Pytania

Wydarzenia tego południa wzbudziły ogromne poruszenie wśród elfów, lecz z naradą musieli zaczekać do momentu przebrnięcia przez najsilniejsze fale. Huragan uspokoił się trochę w trzy dni później i wszyscy (poza Eragonem, który był nadal nieprzytomny) zebrali się na głównym pokładzie na, którym zapanowała głęboka cisza. Pierwsze przerwały ją eldunari :

-Z informacji jakie nam przekazaliście jesteśmy pewni że nic nas nie zaatakowało. Za to zauważyliśmy inną niepokojacą oznakę, od tamtego incydentu wasze zaklęcia straciły na sile i żeby was chronić postanowiliśmy zmienić ich strukturę, by pobierały siłę z nas.

- Macie rację Skulblaka. Od czasu tego wydarzenia czujemy się inaczej, ale do tej pory nie mieliśmy zbyt dużo czasu, by się nad tym zastanowić.Odparł Blodhgarm, a tuż po nim kluczowe pytanie zadał Tringean:

-Tylko dla czego tracimy siły? Wtem jego umyśle jak i innych elfów pojawiła się przytłaczająca obecność eldunari, lecz przemówił tylko Umaroth.

-Dobre pytanie Tringeanie o bystrym wzroku, nie jesteśmy pewni, lecz odpowiedź może kryć się w przeszłości. Gdy elfy przybyły do Alagaesii posiadały one już zdolność do władania magią, ale dopiero po osiedleniu się ich na kontynencie i pakcie ze smokami te zdolności uległy silnemu zwielokrotnieniu. Możliwe że przekroczyliśmy granicę Alagaesi i utraciliście cześć sił. Przypomina ona trochę ... barierę nad Ellesmerą. Dokończyła za niego grupa elfów. My smoki nie odczuwamy tak dotkliwie konsekwencji tego zdarzenia prawdopodobnie tylko dla tego że jesteśmy istotami nierozerwalnie związanymi z Alagaesią.

-Wydaje się to być całkiem logiczne, lecz brak nam dowodów ,chociaż jest pewna osoba, która może je rozwiać... Powiedział Blodharm, a pozostałe elfy go poparły, eldunari też zdołały dojrzeć w umyśle wilczego-elfa o kogo chodzi.

-I tu pojawia się pewien problem: podwójna bariera, jedna otaczająca Alagaesię i druga okalająca Ellesmerę. Odparł Glaedr, który postanowił się włączyć do dyskusji. -Pośród nas jest tylko jedna osoba, która może je przełamać- Eragon.

-Tak Glaedr elda, jedną barierę już udało mu się przełamać, ale dopóki nie wydobrzeje musimy sobie radzić sami. Dalszą część narady skoncentrowała się na środkach ostrożności i ograniczeniu zużycia energii przez zaklęcia.

Saphira w tym czasie czuwała przy swoim jeźdźcu, lecz nie mogła się połączyć się z jego jaźnią gdy był nieprzytomny, więc postanowiła włączyć się w myślową naradę. Praktycznie tylko słuchała elfów o szpiczastych uszach, jednocześnie stale mając swojego przyjaciela na uwadze. Gdy rozmowa miała się ku końcowi poczuła że świadomość jej jeźdźca się przejaśnia, widziała tylko jego bardzo niewyraźne sny, ale było to dobrą oznaką że zaczyna zdrowieć. Zamiast skupiać się na snach swojego przyjaciela, smoczyca skupiła się na jego myślach, słabych i bardzo stłumionych, ale w końcu udało się jej, je rozszyfrować. Pierwszą myśl jaką pochwyciła była ta, że Eragon musiał komuś pomóc, wychwyciła jak formułuje zaklecie chroniące, poczuła jak opuszczają go i tak niewielkie siły, więc wspomogła go z całej swojej mocy .Później dotkniecie świadomości pełnej przerażenia przyponinającej świadomość ofiary, która wie że zaraz zginie, a potem drugą pełną gniewu i chęci obrony, to w nią jej jeździec przelewał energię. W chwilę potem poczuła tą falę energii, która pojawiała się zawsze gdy sama posługiwała się magią i przelała ją w swojego jeźdźca, a przez niego w tą obca świadomość. W chwilę później ujrzała błękitny błysk, tuż po tym myśli, uczucia i obca obecność zniknęły. Świadomość jej jeźdźca się uspokoiła, sny stały się dla niej wyraźniejsze i znów mogła się połączyć ze swoim przyjacielem. Zastanawiała się przez cały czas co właściwie się przed chwilą stało.

Eragon obudził się następnego dnia, zmęczony i obolały, ale z ulgą stwierdził że nie powróciła dawna rana na plecach. Do jego świadomości natychmiast zawitała Saphira:

-Jak się czujesz, mój mały? -spytała z troską.

-Zmęczony i obolały, lecz poza tym dobrze.Co się stało? Czy wszycy są cali? zapytał z lekkim strachem.

-Nikomu się nic nie stało, a eldunari ustaliły, że to najprawdopodobniej jest efektem bariery otaczającej całą Alagaesię podobnej do tej, która otacza Ellesmerę. Jest jedna osoba, która może nam powiedzieć czy te przypuszczenia są słuszne..

-Rhunon -wypowiedzieli oboje.

-Żeby móc z nią porozmawiać będziemy musieli przełamać dwie braiery i tylko ty jesteś w stanie tego dokonać, gdyż jako jedyny znasz prawdziwe imię Aryi i Pradawnej Mowy.

-Miejmy nadzieję że ono pozwoli je przełamać.

Po tej krótkiej wymianie myśli, jeździec wstał powoli i zaczął rozciągać napięte mięśnie, po czym przebrał się i zjadł przygotowane dla niego śniadanie, o które poprosiła jego smoczyca, gdy poczuła że sie budzi. Eragon już zbliżał się do wyjścia, gdy zatrzymała go smoczyca:

-Mój mały ?

-Tak Saphiro. Poczuł że jest zmieszana i zagubiona co go bardzo zaskoczyło, gdyż mało co potrafiło ją wprawić w taki stan.

-Czy pamiętasz coś z okresu gdy byłeś nieprzytomny? Widziałam wczoraj jak do twojego umysłu powróciły sny i przebłysnęła przez nie tylko jedna myśl, że musisz komuś pomóc i ułożyłeś zaklęcie ochronne.

-Pokaż mi! poprosił Eragon, a Saphira spełniła ją. Zobaczył rozmazane obrazy nie przypominające mu niczego, a potem poczuł silną chęć pomocy i zobaczył jak w jego umyśle tworzy się zaklęcie ochronne i jak traci siły. Na zakończenie zdołał dojrzeć błękitny błysk i niewyraźną sylwetkę jakiegoś stworzenia skąpaną w świetle i obrazy ustały.

-Znów to dziwne przeczucie. Naprawdę posłużyłem się magią?

-Tak, mój mały.

-Na razie nic z tym zrobić nie możemy. Jeździec postanowił nie wspominać ani elfom ani eldunari o tym wydarzeniu i poczuł że smoczyca popiera go. -A teraz zajmijmy się tym na co mamy wpływ. Wyszedł na spotkanie swoim towarzyszom i przywitał się z edunari, które bardzo się ucieszyły że nic mu nie jest.

-Cieniobójco, dobrze że nic ci nie jest! Czy Saphira ci opowiedziała co się stało?

-Tak Blodhgarmie, a także to co mamy do zrobienia.Odparł z lekkim uśmiechem, smoczy jeździec.-Gdzie jesteśmy? -spytał spoglądając na morze.Opowiedział mu Tringean, który się właśnie do nich zbliżał:

-Trzy dni drogi na północny-wschód od oka. Jutro siła huraganu powinna ustąpić.

-Aż tak długo byłem nieprzytomny? Spytał jeździec z niedowierzaniem.-Musimy jak najszybciej dowiedzieć co się stało.

-Jesteś pewny że dasz sobie radę jeźdźcze? -spytał bursztynoki elf.

-Pewny, nie, ale jeśli komuś ma się to udać to właśnie nam.Zbierzmy wszystkich, potrzebujemy całej naszej mocy, by odnaleźć i spytać Rhunnon.

W kilka chwil na głównym pokładzie znaleźli się wszyscy i zjednoczyli swe umysły, eldunari też włączyły się i wszyscy razem za Eragonem zaczęli wysyłać swe myśli jak najdalej aż natrafili na barierę, która rozproszyła ich. Gdy znów wszyscy się skupili Eragon delikatnie odłączył swoją jaźń od elfów i zaczął wymawiać Imię, dodał zaklęcie mające pozwolić ich myślom przebić się przez obie bariery i znów zjednoczył swój umysł z efami.Wszyscy skupili swoją moc na jego zaklęciu, które natychmiast zaczęło z nich wysysać energię co nawet dość mocno odczuły eldunari. Przez jeźdźca przelała się potężna fala energii, która jego samego zabiłaby w mgnieniu oka.Po kilku chwilach, gdy eldunari zaczęły dość mocno słabnąć bariery ustały, a wszycy poczuli oszałamiającą ilość innych umysłów jedne się zaczęły osłaniać inne nie. Nie zajęło im długo odnalezienie właściwej osoby, gdyż jej umysł wyróżniał się pośród setek innych. Zaskoczyło ich że nie podjęła próby obrony, zamiast tego przemówiła:

-Witaj Cieniobójco, miałam rację że się jeszcze spotkamy. Witajcie moi przyjaciele, a także i was witam smoki. Sądząc po tym najściu podejrzewam o co chcecie mnie spytać i nie chodzi wam zapewne o techniki kowalskie. Postaram się wam odpowiedzieć zgodnie z moją wiedzą.

W ich imieniu postanowił przemówić Blodhgarm: -Rhunon elda tylko ty z naszej rasy pamiętasz moment przekroczenia granic Alagaesii, my je przekroczyliśmy i utraciliśmy znaczną część naszej mocy, zdaje się tylko smoki ją zachowały, czy możesz nam wyjaśnić dlaczego?

Umysł elfki przesłoniła mgła, gdy zaczęła sięgać pamięcią do najdalszych skrawków pamięci zaś muzyka tak charakterystyczna dla umysłów elfów zaczęła powoli cichnąć. Dopiero teraz przyglądając się myślom elfki, jeździec zrozumiał jak bardzo przez setki lat zmieniła się jej rasa. Jej myśli się uspokoiły i przemówiła powoli spokojnym głosem:

-Alaea tak jak Alagaesia była przesycona magią, gdy nasze statki przekraczały jej granicę poczuliśmy niezbyt wyraźny ale jednak przypływ sił, a nasze zaklęcia przybrały na sile. Kontynent otacza potężna bariera, która zapobiega interwencji z zewnątrz i tworzy specyficzne środowisko wewnątrz. Jakiś czas po przypłynięciu na kontynent, gdy poznaliśmy jego przeszłość najmędrsi spośród nas doszli do wspólnego wniosku że bariera jest efektem zaklęcia Szarego Ludu nadającego pradawnej mowie zdolność do opisywania magii.To wszystko co mogę wam powiedzieć, niech wiatr wam sprzyja i obyście odnaleźli to czego szukacie!Po chwili umysł elfki ucichł, zaś Eragon zakończył zaklęcie. Jeździec odczuł niejasne wrażenie że ostatnie słowa były szczególnie skierowane do niego i Saphiry.

Następne dni upłynęły im na pobieraniu nauk od eldunari na wszystkie tematy dotyczące morza i nie tylko, oraz na przywracaniu pamięci eldunari w czym czynili coraz większe postępy. Talitia przez kilka dni utrzymywała bardzo szybkie tempo, dzięki sile potężnych prądów w okolicach cyklonu, a także sprzyjającym i nadal silnym porywom wiatru. Z każdym dniem Saphira ze swoim jeźdźcem zwiększali zasięg swoich przelotów w poszukiwaniu jakiegokolwiek skrawka lądu. Często smoczyca wykorzystywała te przeloty na polowanie, na ryby, gdyż okazało się że bardzo przypadły jej one do gustu. Nieraz czyniła przy tym swojemu jeźdźcowi przymusową kąpiel w morzu, ale nie miał jej tego za złe, bo woda okazała się w tych rejonach ciepła, a przy słonecznej pogodzie ubranie szybko schło.

****

Minęło wiele dni odkąd wyrawali się z objęć huraganu ale nigdzie nie widzieli choćby zarysu lądu i Eragona zaczął ogarniać niepokój czy im się uda, ale gdy rozmawiał o tym z którymś z elfów żaden nie wykazywał podobnych niepokojów co dodawało mu nadzieji. Eragon z Saphirą wyruszyli na kolejny lot tym razem z Tringeanem, którego towarzystwo bardzo im odpowiadało, a jego bystry wzrok nieraz okazał się nieoceniony. Eragon wiedząc co planuje zaraz zrobić jego towarzyszka uprzedził elfa:

-Saphira postanowiła dziś zapolować, więc przygotuj się.

Eragon szybko ułożył zaklęcie, które pozwoli im oddychać pod wodą, a w chwilę potem poczuł silne uderzenie wody, które niemal nie wyrwało go z siodła. Smoczyca szybko dostrzegła ławicę ryb po czym się wynurzyła, nabrała wysokości i znowu zanurkowała celując w ławicę. Gdy tylko zanurkowała odkryła że ławica jest w innym miejscu.

Eragon zobaczył że coś szybko przemknęło za nimi i nie zdążył zareagować, zostali zaatakowani. Saphira zaczęła czym prędzej się wynurzać, napastnik ruszył za nią atakując jej słabo osłonięty przez łuski brzuch. Eragon połączył swą jaźń ze smoczycą i jej oczami dostrzegł napastnika w całej okazałości, a okazał się nim smok lub coś go przypominającego. Całe ciało miał pokryte zielonkawymi łuskami, dużą głowę osadzoną na nieproporcjonalnie do niej cienkiej szyii, skrzydła o dość dużej rozpiętości, lecz to nie na tym się skupiał jeździec tylko na ostrych jak szpile zębach wycelowanych w jego towarzyszkę.Nie miał czasu na formuły i po prostu posłużył się magią by osłonić Saphirę tarczą ochronną. Zdążył w ostatniej chwili, napastnik zatrzymał się o kilka cali od łusek. Saphira natychmiast to wykorzystała i gwałtownie przyśpieszyła wynurzając się z wody. Siła z jaką się wynurzyli omal nie zrzuciła Tringeana, będącego słabiej przypiętym od jeźdźca, który w ostatniej chwili go złapał. Na całe szczęście, gdyż tuż za nimi wystrzelił smok ostatni raz próbując dopaść ofiarę. Saphira zadecydowała żeby wracać, by mogła bezpiecznie zapolować w pobliżu statku, a także by Eragon mógł odpocząć, bo zaklęcia ochronne bardzo go wyczerpały. Opowieść o smoku wzbudziła niemałe zainteresowanie i ciekawość, ale też duży niepokój i niepewność. Eragon z Saphirą postanowili zmienić swoje dotychczasowe rytuały zrezygnowali z łowienia ryb na otwartym oceanie, choć smoczyca narzekała że trudniej się łowi przy statku, ale wiedział że się z nim zgadza.

Im dalej posuwali się na wschód tym częściej spotykali te stworzenia, które w większości przypadków wolały nie atakować statku ze smoczycą na pokładzie. Częstsze spotkania coraz bardziej utrudniały polowania Saphirze, która potrzebowała więcej ryb by móc wykonywać coraz dalsze patrole.

Tego dnia jak zwykle wyruszyli na patrol, smoczyca skierowała się na północny wschód, słońce świeciło przez delikatną zasłonę chmur dzięki czemu nie oślepiało ich a zarazem dawało tyle światła że widzieli na wiele mil w każdym kierunku. Po kilku godzinach lotu i spotkaniu kilku grup wodnych smoków jak je sobie nazwali, jeździec chciał już skłonić swoją towarzyszkę do powrotu ale poczuł że coś dostrzegła. Zanim zdąrzyła mu o tym powiedzieć zlał z nią swój umysł i zobaczył co tak zaintrygowało smoczycę. Hen daleko przed nimi znajdował się statek, trochę przypominający "Smocze Skrzydło", które przechwycili Roran wraz z Jeodem tylko że ten był mniejszy. Szybko podjęli decyzję by się bliżej przyjrzeć temu statkowi. Eragon postanowił że najpierw sięgnie myślami przed siebie by przekonać się z kim mają do czynienia, Saphira zaś obniżyła lot najbliżej tafli wody jak mogła. Jeźdźcowi zajęło chwilę nim wyczuł myśli załogi, ale kiedy mu się udało poczuł zawiedzenie, strach gniew wymieszane ze sobą, lecz we wszystkich bez wyjątków pojawiała się wrogość wobec smoków i chęć zemsty ale nie bezpośrednio na nich tylko na kimś innym. Więcej nie zdołał wyczuć gdyż na statku zapanował zamęt, ale nie z ich powodu. Od opuszczenia granic Alagaesii zdolność do posługiwania się magią w jakimkolwiek wymiarze wiązała się z większym wysiłkiem i koncentracją niż dotychczas i wystarczyło naprawdę niewiele zakłócić jej działanie. Eragon postanowił nie ryzykować walki :

-Saphiro, nie ryzykujmy są uzbrojeni i nie przepadają za smokami, wracajmy.

-Nie podoba mi się uciekanie jak królik, ale jeśli naprawdę tego chcesz to zawracamy.

-To nie ucieczka, nie powinniśmy wystawiać się na otwarty strzał. Nawet smoki czasem muszą się przyczaić na zdobycz.Odparł jeździec z lekkim rozbawieniem, choć tak naprawdę to nie był pewny czy jest mu do śmiechu.

-Masz rację mój mały, choć nie zmienia to faktu że ucieczka nie leży w mojej naturze. Mam wrażenie że jeszcze zobaczymy ten statek.

-Ja też. A teraz nie traćmy szansy i skorzystajmy z okazji, by im niepostrzeżenie umknąć.

Smoczyca nic nie odpowiedziała, tylko zrobiła zwrot przez prawe skrzydło i przecięła niebo błękitne, jak jej łuski niczym grom.

Zderzenie Światów

Eragon wstał dziś wcześniej niż zwykle, chcieli polecieć na długi zwiad w nadziei że dostrzegą może fragment lądu. Saphira przez ostatnie dni oszczędzała siły przygotowując się do tego wypadu, Eragon zaś wyczyścił swoją kolczugę i hełm na wszelki wypadek. Jeźdźca od kilku dni nachodziło przeczucie nieuchronności i wzmagająca się niepewność. W tym czasie zaczął intensywniej ćwiczyć walkę mieczem mierząc się z Blodhgarmem, który dorównywał, a nawet przewyższał go umiejętnościami w niektórych momentach.

Po zjedzeniu śniadania i przygotowaniu zapasów udał się na najniższy pokład do ich najcenniejszej kajuty, w której umieszczono smocze jaja i eldunarii. Postanowił zabrać dodatkowe najbardziej doświadczone z eldunari, gdyż po opuszczeniu granic Alagaesii jego więź z nimi ulegała znacznemu ograniczeniu i prawie zanikała co w razie kłopotów mogłoby skończyć się tragicznie. Gdy umieścił je bezpiecznie za pomocą zaklęcia w niewidocznej przestrzeni za Saphirą i przymocował juki z zapasami do siodła, wrócił do swojej kajuty założył kolczugę przepasając ją pasem z Brisingrem i włożył hełm między innymi dlatego że chronił częściowo przed wiatrem. W wolnych chwilach pracował często z pomocą eldunari nad drugim hełmem specjalnie do lotów.

Wychodząc ze swojej kajuty został dostrzeżony przez wilczego elfa, na którego dzikiej zazwyczaj twarzy odmalowało się najpierw zaskoczenie, a potem zrozumienie i aprobata dla jego ostrożności, które tylko potwierdził skinieniem głowy. Eragon czym prędzej zapiął rzemienie u siodła i przekazał Saphirze sygnał do odlotu. Po tym jak smoczyca obrała właściwy kierunek i wsłuchiwał się w miarowy ruch jej skrzydeł zapytał:

-Myślisz że tym razem się nam poszczęści?

-Mam nadzieję że nam się uda. Nie możemy teraz jej stracić nie po tym co zobaczyliśmy i czego dokonaliśmy, pomimo naszej niepewności. Jeźdźca zaskoczyło to że smoczyca wie o jego obawach, choć starał się o nich nie myśleć by ich nie wyczuła.

-Eragonie powinieneś wiedzieć że wiem co czujesz nawet, gdy sam nie jesteś tego do końca pewny. To jest część więzi miedzy smoczym jeźdźcem i smokiem. Odparła Saphira z lekkim rozbawieniem ale i przyganą.

-Wiem wiem, po prostu nie chciałem cię martwić.

Lecieli bez przeszkód mniej więcej do przedpołudnia, gdy pogoda zaczęła się pogarszać, z każdą chwilą przybywało chmur, zaczął padać deszcz. W pewnym momencie Eragon musiał wznieść pole ochronne, które odpychało krople deszczu. Wiatr coraz bardziej się wzmagał, mimo wszystko Saphira postanowiła kontynuować lot, zaczęła wznosić się wyżej starając wzlecieć nad front. Smoczca osiągnęła wysokość chmur wtem oboje usłyszeli niedalekie grzmoty i błyskawice, Eragon będąc w zbroi stałby się dla nich łatwym celem, więc ponaglił Saphirę i wspomagał swoją energię wraz z eldunarii.

Po dość długich zmaganiach z niesprzyjającym wiatrem udało im się wzlecieć ponad chmury, gdzie powietrze było rzadsze i zimniejsze. Eragon musiał nałożyć dodatkowe zaklęcia skupiające powietrze wokół nich i ogrzewające je. Szybko okazało się że zaklęcie jest zbyt obciążające nawet z pomocą eldunari, musieli szybko podjąć decyzję :

-Saphiro musisz zmniejszyć wysokość, nie starczy nam sił na podtrzymanie zaklęcia.

-Wiem, zpróbuję wytrzymać ten sztorm.

-Zaczekaj chwilę. Odparł jeździec gdy smoczyca zaczęła opadać.-Zdejmę kolczugę, chyba nie chcemy się upiec w mgnieniu oka. Eragon szybko zdjął hełm i kolczugę i schował w jukach przy siodle, po czym dał sygnał Saphirze, by nurkowała. W czasie gdy smoczyca z zastraszającą prędkością zmniejszała wysokość jej jeździec przerwał dopływ energii do zbędnych zaklęć.

Saphira wyrównała lot kilka stóp nad powierzchnią wody, już miała zwiększyć wyskość gdy blisko nich uderzył piorun ogłuszając i oślepiając ich i dezorientując. Zanim zdążyli się zareagować uderzyła w nich wysoka fala porywając smoczycę. Unosili się bezwładnie na powierzchni wzburzonych fal, Saphira odruchowo zaczęła przebierać skrzydłami wtedy w jej umyśle odezwały się eldunari

-Nie zamaczaj ich bardziej, bo trudniej będzie ci się wydostać, spróbuj otrzepać je z nadmiaru wody! Saphira posłusznie tak zrobiła, ale bez większych rezultatów, jeszcze raz spróbowała je otrzepać z wody, znów bez skutku. Eragon dostrzegł wysoką falę pędzącą w ich stronę, nie było czasu na kolejną próbę, zaczerpnął energii z eldunari i krzyknął krótkie: -Audr! (W górę) Poczuł gwałtowny odpływ sił, ale zaklęcie podziałało smoczyca zaczęła się wznosić, jednocześnie machając skrzydłami pozbywając się z nich resztek wody.

Gdy tylko zdołała lecieć o własnych siłach, przewał zaklęcie, był bardzo zmęczony i chciał zaproponować, by może zawrócili ale zanim zdołał sformułować konkretną myśl dobiegła go szybka odpowiedź:

-Nie teraz, czuję że jesteśmy już niedaleko, burza powoli traci na sile, niedługo się wydostaniemy. Miała rację sztorm słabł z każdą chwilą jednak nie chciał łatwo ich wypuścić ze swych szponów, kilkukrotnie o mało co nie spychając ich w nieprzebrane odmęty ciemnej wody rozjaśnianej od czasu, do czasu błyskiem pioruna.

W końcu po długich zmaganiach przez chmury przenikł promień słońca, a potem kolejne. Wydostali się z sztormu zmęczeni i obolali, ale zadowoleni z tego że im się udało. Lecieli teraz już spokojniej kierując się nadal mniej, więcej na wschód, słońce powoli niknęło za ich plecami, a Saphira wspomagana mocą eldunari powoli regenerowała siły. Eragon spoglądając na pojawiające się na niebie gwiazdy dostrzegł że są zupełnie inne od tych, które poznał. Ostatnią myślą jaka mu przyszła do głowy zanim osunął się w swoje sny na jawie była:

-Będziemy musieli znów zrewidować cały nasz sposób patrzenia na świat. Ostatni raz podobne słowa usłyszał od Oromisa jakby się zdawało całe lata temu.Odpowiedziało mu ciche mruknięcie Saphiry, którego już nie usłyszał.

****


Spokój nie trwał jednak długo, gdy niebo zaczęła powoli rozjaśniać jasna łuna, smoczyca poczuła że wiatr stawia jej coraz większy opór, wiedziała co to oznacza. Zrobiła lekki zwrot w lewo by móc się lepiej przyjrzeć, miała rację. Wczorajszy sztorm się rozpadł, ale w wyniku tego wytworzyło się kilka innych wtórnych, skrajnie niebezpiecznych i szybkich.

Do jeźdźca jeszcze pogrążonego w swoich snach na jawie przedarł się myślowy głos Saphiry: -Eragonie obudź się! Mamy problem. Jej przyjaciel błyskawicznie oprzytomniał, a jego oczom ukazał się bardzo szybko przemieszczający front burzowy. Chwilę później poczuł ból i zmęczenie swojej towarzyszki, zaczął ponownie przelewać w nią energię, jednocześnie wymawiając zaklęcie, które pomogło trochę zregenerować wycieńczone mięśnie smoczycy.

Włączył się w myślową dyskusję smoczycy i eldunari w momencie, gdy Glaedr mówił: -... będziemy musieli tak jak wczoraj wznieść się wyżej i utrzymywać stałą prędkość większą od sztormu, tam wysoko będzie zimno, ale powietrze jest rzadsze i może uda się nam uciec przed wiatrem wyrywającym skrzydła. Saphira nie miała siły się sprzeczać, więc powoli zaczęła się wznosić. Eragon zaś chwilę się naradzał ze smokiem jakie nałożyć zaklęcia, by nadmiernie ich nie obciążały. wybrali dwa: ogrzewające powietrze wokół nich i skupiające je tak by mogli z Saphirą oddychać.

Przez jakiś czas udawało im się wyprzedzać burzę o kilka staj, ale potem Saphira musiała choć trochę pozwolić odpocząć zmęczonym mięśniom przez co tracili zdobytą przewagę. Smoczyca znów nabierała prędkości, zaś złączone z nią eldunari udzielały jej swej mocy tam gdzie była potrzebna. Pomimo że zaklęcia nie pobierały tak dużo energii, to Eragon czuł jak coraz bardziej opuszczają go siły, a nawet wydawałoby się niewyczerpane zasoby eldunari po wysiłkach ostatnich tygodni znacznie sęe uszczupliły. Jeździec postanowił w akcie desperacji sięgnąć umysłem w przestrzeń w poszukiwaniu oznak życia zwiastujących bliskość jakiegokolwiek skrawka lądu, przez długi czas nie poczuł nic nawet tak małego jak owad. Gdy zniechęcenie brało już górę i chciał przerwać poszukiwania, poczuł dwa potężne punkty, bardzo szybko się przemieszczające. Odkrycie to tak bardzo go zaskoczyło że gdyby nie rzemienie zapewne wypadłby z siodła, kiedy dotknął ich umysłów, doznał wrażenia deja vu.

-Czy to możliwe? -zapytał sam siebie, jednocześnie pokazując Saphirze co poczuł. Smoczyca była nie mniej zaskoczona od niego, odzyskując zarazem mimo zmęczenia wigor.

-Eragonie, Jasnołuska co was tak zaskoczyło? -Zapytał zdezorientowany Umaroth.

-Później wam to dokładnie wyjaśnimy, ale najkrócej mówiąc...

gdy Eragon był nieprzytomny po wypdku, doznał podobnej wizji jak ta z Aryą uwięzioną w Gil'eadzie. To była świadomość tej dwójki! Byli w śmiertelnym niebezpieczeństwie, a ...

ja poczułem że muszę im pomóc i ...

udzieliliśmy im mocy niezbędnej do ochrony ich przed zagrożeniem. Odpowiedzieli uzupełniając się Eragon i Saphira.

-To naprawdę dziwna sprawa. Odparł smok, ale zamilkł pozwalając im działać.W tym właśnie momencie dostrzegli ciemną plamę kilka długości Saphiry pod nimiSmoczyca ze swoim jeźdźcem złączyli swe umysły, by Eragon mógł lepiej dostrzec szczegóły.

-To smok z jeźdźcem na grzbiecie. Wyszeptał z niedowierzaniem Eragon. Przyglądając się im Eragon dostrzegł że smok ten ma dwie pary skrzydeł jedne za drugimi, zaś na lewej lotce zobaczył protezę z czerwonego materiału z czymś w rodzaju sterów przymocowanych do siodła. Na jego grzbiecie rozchodził się pas wypustek po samą głowę z charakterystycznymi uszami.Jeździec przylegał bardzo blisko smoczego grzbietu, więc Eragon nie mógł nic dojrzeć poza czarno-brązowym strojem.

-Kierują się w stronę burzy, czy im życie niemiłe! - Krzyknął w myślach podekscytowany i zdenerwowany na taką głupotę Eragon, a w jego głowie zrodził się pewien pomysł, na który chętnie przystała Saphira.

-Wypadałoby, się im przedstawić jak myślisz? - zapytał Eragon wyobrażając sobie minę tajemniczego jeźdźca na widok Saphiry.

- Nie pogardzę chwilą odpoczynku. Odparła lekko smoczyca, gdyż pomimo bólu i zmęczenia też udzielił jej się humor Jeźdźca. Saphira wzniosła się jeszcze wyżej robiąc beczkę i kierując się bliżej sztormu chcąc tej parze zagodzić drogę.Jak na doświadczoną łowczynię przystało zachowała maksymalnie dużą ciszę i precyzję. Teraz dość szybko, lecz stopniowo zmniejszała wysokość równając ją z drugim smokiem, gdy dotarła prawie na miejsce ryknęła ogłaszając swoją obecność. Eragon mimo zabawy jaką mu sprawiała ta sytuacja, przezornie trzymał rękę na Brisingrze w myślach zdejmując zbędne zaklęcia i nakładając tarcze ochronne.

Minęła chwila, gdy usłyszeli z Saphirą donośny ryk w odpowiedzi. Tuż po nim pojawił się smok wraz z jeźdźcem na grzbiecie. Nie spodziewali się że Saphira jest tak blisko i zaczęli gwałtownie hamować jednocześnie się wznosząc. Saphira też się wzniosła i pomogła drugiemu smokowi odzyskać równowagę, w tym momencie Eragon miał okazję lepiej się przyjrzeć zamaskowanemu jeźdźcowi.

Pierwsze co dostrzegł to proteza nogi, której wcześniej nie zauważył, na pierwszy rzut oka zdał się Eragonowi w jego wieku może niewiele starszy.Gdy się zrównali dostrzegł jego zielone oczy, o inteligentnym spojrzeniu teraz wyrażającymi szok i niedowierzanie oraz brązowe włosy, u jego pasa zaś dostrzegł coś na kształt miecza. Mierzyli się nawzajem wzrokiem obaj chyba do końca nie wiedząc jak się zachować, Eragon szybko zadecydował że przemówi pierwszy w swoim języku, choć nie był pewny czy jeździec go zrozumie.

-Niechaj sprzyja ci szczęście, smoczy jeźdźcze. Jestem Eragon, a to moja smoczyca Saphira. Eragon widząc podejrzliwe spojrzenie jeźdźca i nieufność jego smoka postanowił zwrócić się do niego w Pradawnej Mowie:

-Skulblaka, eka celöbra ono un malabra ono un onr Shur'tugal né haina. Atra nosu waíse fricai.(Smoku, darzę cię szacunkiem i nie mam złych zamiarów wobec ciebie i twego Jeźdźca. Zostańmy przyjaciółmi.)

Smok spojrzał na niego zaskoczony, ale jego zachowanie uległo zmianie przełamał niepewność i przysunął się bliżej dotykając dłoni Eragona. Zachowanie smoka wyraźnie zaskoczyło jego jeźdźca, który trochę się otrząsnął i zwrócił do niego:

-Witaj Eragonie, jestem Czkawka - wódz Berk, a to Szczerbatek. Co mu powiedziałeś? Szczerbatek nigdy się tak nie zachowuje w stosunku do nieznajomych.

Czkawka ciekawe imię pomyślał Eragon zarazem odetchnął z ulgą widząc że tajemniczy jeździec - Czkawka rozumie jego język, choć brzmi on bardziej pierwotnie i twardo w tych stronach.

-Powiedziałem mu że jestem przyjacielem i nie mam złych zamiarów. Saphiro proszę bądź tak miła i się przywitaj. Smoczyca odwróciła głowę i omiotła Czkawkę ciepłym powietrzem, on zaś odruchowo wyciągnął rękę a Saphira jej dotknęła przemawiając:

-Witaj Czkawko, jeźdźcu Szczerbatka. Czkawka drgnął zaskoczony, a jego mina przyprawiła zarówno Eragona jak i Saphirę o lekki atak życzliwego śmiechu.

Smoczyca kontynuowała: -Spokojnie prawie każdy tak reaguje przy pierwszym spotkniu, żebyś widział jego minę. Powiedziała wskazując na swego jeźdźca , co sprawiło że najpierw się skrzywił, a potem wszyscy się zaśmiali.

Saphira postanowiła zadać pytanie, które nurtowało ich oboje:

-Dlaczego kierujecie się prosto w burzę?

-Chcieliśmy się jej lepiej przyżeć, zanim dotrze do Berk.

Smoczyca spoważniała i odparła krótko : -Nie musicie tam lecieć wiemy doskonale co ze sobą niesie, to przed nią się ratowaliśmy dopóki nie spotkaliśmy was.

Jak na zawołanie uderzył w nich z góry silny prąd powietrza rzucając nimi w dół. Szczerbatek łatwo wyrównał, natomiast zmęczona Saphira zareagowała zbyt wolno, zgięte przez wiatr skrzydła nie mogły się rozłożyć dostatecznie by móc wyrównać i runęła w fale, ale szybko udało jej się znów wzlecieć, gdy prąd powietrza zniknął tak szybko jak się pojawił. Bariery nałożone na smoczycę zamortyzowały upadek ale ilość energii jakiej to wymagało zabiłaby Eragona, gdyby nie błyskawiczna reakcja eldunari.

Saphira znów się zrównała ze Szczerbatkiem, Czkawka spojrzał na nich z lękiem i podziwem że udało im się samym wyratować.

-Nic wam się nie stało. Spytał wystraszony nie na żarty, bo cała ta sytuacja wyglądała naprawdę przerażająco. Eragon pokręcił głową, po czym poczuł że jest mu zimno i że nie ma siły, wiedział że to "lądowanie" kosztowało go za dużo i zanim stracił przytomność powiedział do Saphiry:

-Leć z nim.

-Dobrze mój mały.

Czkawka zobaczył że jeździec pokęcił głową pokazując strasznie zbladłą twarz, po czym osunął się do przodu tracąc przytomność. Nie zastanawiał się długo musi im pomóc.W jego umyśle odezwała się Saphira:

-Zanim zemdlał prosił bym ruszyła za tobą. Pomożesz nam?

-Leć za mną, ale musimy się śpieszyć Berk podnosi się z gruzów i teraz jest kompletnie nieprzygotowane na sztorm. Zdołasz go utrzymać tak by nie spadł?

-Nieprzytomnego, w takich warunkach raczej nie.

-Podleć bliżej mnie. Poporsił jeździec, kiedy tak uczyniła zaczął odpinać rzemienie u jego nóg, przeszedł na jej grzbiet, po czym szybkim ruchem przesunął Eragona po jej łuskach na Szczerbatka, który delikatnie przyjął ten ciężar. Umiejscowił go na siodle przed sobą, by móc go przytrzymać i trochę ogrzać, bo dość szybko tracił on ciepło.

-Szczerbatek, lecimy do domu, szybko! - Powiedział do swojego przyjaciela, który natychmiast go posłuchał.

Przez cały czas pozostawał w myślowej łączności z Saphirą, by dodać jej otuchy i wypytując ją o nadchodzący sztorm, o którym chętnie dzieliła się wiedzą by móc choć trochę pomóc złagodzić jego skutki.

Gdy zbliżali się już do Berk, Czkawka zamyślił się nad tym co dziś odkrył.Nie mógł uwierzyć nowy jeździec, mówiący w innym nieznanym w Archipelagu języku, na kompletnie nieznanym gatunku smoka. Co tam nowy gatunek, Saphira potrafi mówić i myśleć w sposób bardziej złożony niż niejeden człowiek! Niech tylko Astrid się o tym dowie.

W Oczekiwaniu na Cios

Czkawka na Szczerbatku wpadł z impetem na główny plac przed twierdzą, zaś jego przyjaciel ryknął zwołując smoki i budząc większość mieszkańców. Najszybciej przy nim pojawiła się Valka, a tuż za nią Chmuroskok, szybko do niej podszedł i powiedział:

-Mamo do Berk zmierza silny sztorm, musimy się przygotować.Mamy może godzinę.

Jej twarz wyrażająca zaskoczenie przybrała poważny wyraz, po czym jedno zerknięcie za niego sprawiło że dostrzegł u niej zaskoczenie i zmartwienie, nim zdążyła o cokolwiek zapytać powiedział: -Długa historia, później ci opowiem. Proszę zajmij się nim i miej go na oku. Muszę zadbać o to by wszyscy byli bezpieczni. Wiedział że ma sporo pytań, ale powiedziała tylko:

-Zajmę się nim, uważaj na siebie. Podeszła do Szczerbatka i wzięła Eragona pod ręce, Czkawka wziął go za nogi i wnieśli do domu. Gdy wychodzili Valka zatrzymała go na chwilę mówiąc: - Weź Chmuroskoka, przyda ci się. Pomachała na niego dając mu znak by ruszył za Czkawką.

-Dzięki mamo, teraz każda para skrzydeł się przyda. Odwrócił się i ruszył biegiem do Szczerbatka, w tym momencie zlatywali do niego po kolei: Astrid, Eret,Pyskacz, Śledzik, bliźniaki i Sączysmark. Dodatkowo wokół nich zgromadziła się reszta mieszkańców.Szybko zaczął streszczać co się dzieje:

-Do Berk zbliża się potężna burza, musimy się na nią przygotować, mamy najwyżej dwie godziny choć bardziej tylko godzinę. Sączysmark, bliźniaki, zabezpieczcie stajnie, hangar, opuśćcie osłony burzowe.

-Ale wszystkie czy tylko .... Silny cios w ramię od Sączysmarka wyrwał Mieczyka z monologu na jaki się zanosiło.

-To chyba oczywiste że wszystkie, jacze łby... -Sączysmarkowi przerwał Czkawka.

-Błagam was nie teraz, pokłucicie się jak skończymy, a teraz lećcie już! Doszedł go cichnący głos Sączysmarka:

-Lećcie zagonić smoki, my z Hakokłem bierzemy się za stajnie.

-Eret, Pyskacz zajmijcie się portem, zawróćcie statki, które już wypływają.

-Robi się Czkawka, Eret bierz Czaszkochrupa i lecimy. Szybko przywołali swoje smoki i ruszyli w stronę portu. Czkawka odwrócił wzrok i skupił go na Śledziku.

-Śledzik pomóż Svenowi zagnać stada. Ja Astrid i Chmuroskok lecimy po Gothi i pomożemy tym, którzy jeszcze mają nieukończone domy. Wszyscy inni niech zwołają swoje smoki i w miarę możliwości starajcie się zabezpieczyć, jeśli starczy nam czasu pomożemy części was.

Na placu przed twierdzą zapanowało zamieszanie, zaczęły zlatywać się smoki, ludzie zaczęli biegać we wszystkie strony do swoich domów i po niezbędne im materiały. Lecieli z Astrid w kierunku chaty przy, której już czekała na nich przygotowana Gothi, co ich trochę zaskoczyło, gdy obejrzeli się za siebie wszystko zrozumieli, na horyzoncie wyraźnie rysowała się linia sztormu. Uzdrowicielka szybko jak na jej wiek wskoczyła na grzbiet Chmuroskoka, który nawet chętnie ją przywitał po czym ruszyli w dół ku najbliższej niedokończonej chacie.

***

Podczas przenoszenia bel i różnych mniej lub bardziej ukończonych konstrukcji, oraz umacnianiu jeszcze niedokończonych budynków, myśli jeźdźca stale zaprzątał jeden temat, Eragon i Saphira. Przed doleceniem na Berk poprosił ją by się ukryła na wyspie, co wywołało u niej rozbawienie, ale też i pewien opór pomimo, którego ukryła się. Zrobiła to idealnie. Schowała się dość blisko, by w razie potrzeby natychmiast mogła przybyć, ale dostatecznie daleko, aby pozostała niezauważona, choć było mało prawdopodobne, by ktoś ją teraz dostrzegł, gdy wszyscy byli zajęci. Nie chciał żeby ktoś zbyt szybko odkrył tę parę, wszyscy mieli na razie dość niespodzianek, poza tym wolał mieć ich na oku. Smoczyca stale pozostawała z nim w umysłowym kontakcie, ale przez większość czasu milczała, skupiając się na swoim jeźdźcu.

Eragon... kolejna zagadka, nurtowało go dlaczego tak nagle pobladł i zemdlał, przecież nie był dostatecznie długo w wodzie żeby się wyziębił. Zdecydował nie ujawniać tego, że Eragon jest jeźdźcem dopóki on sam się na to nie zgodzi, może powie Astrid i Valce, bo są na tyle otwarte, że to nimi tak nie wstrząśnie i utrzymają to w tajemnicy.


Kończyli zabezpieczać ostatnią chatę, gdy silny podmuch wiatru szarpnął skrzydłami Sczerbatka sprawiając. że prawie wypuścił ostatnią belkę, którą mieli założyć. Znaczyło to że chyba zdążyli na czas. Po chwili lecieli razem z Astrid i Gothi sprawdzić czy inni też zdążyli, w porcie ostatnie statki zarzucały kotwice, a Czaszkochrup właśnie przenosił ostatni maszt w bezpieczne miejsce. Zanim dotarli do smoczych stajni, pojawiły się bliźniaki i Sączysmark.

-Smoki w stajni, hangar zamknięty, osłony.. -Sączysmark spojżał zdenerwowanym, pytającym wzrokiem na Mieczyka i Szpadkę. Bliźniaki musiały mu się nieźle dać we znaki.

- Wszystkie osłony opuszczone. -Odparł z przekonaniem Mieczyk, po czym się zawahał. Wtedy wtrąciła się Szpadka.

-Wiesz co bracie, no żeby wszystkie, to za dużo powiedziane...

-Trzymajcie mnie, Czkawka zrób z nimi coś, albo... Sączysmark ledwie hamował gniew, chyba tylko ze względu na Hakokła. Nim wódz Berk zdążył odpowiedzieć, mignęła przed nimi sylwetka Wichury i doszedł ich przekorny z zarazem radosny głos Astrid:

-Ja się tym zajmę, ty weź bliźniaki. Czkawka pomimo że nie było mu specjalnie do śmiechu, musiał się uśmiechnąć, gdyż Astrid obróciła przeciw niemu jego własną sztuczkę, wcale go to nie dziwiło. Rzeczywiście ostatnio za bardzo ją obciążał sporami Smarka z bliźniakami.

-Dobra, Sączysmark uspokój się, mamy jeszcze sporo roboty. Szpadka, Mieczyk następnym razem macie się upewnić że wszystko jest tak jak powinno być! Posłał im jedne ze swoich najsurowszych spojrzeń, którego nie używał często, ale dziś bliźniaki sobie na to "zasłużyły", Szczerbatek wyczuwając jego nastrój warknął na nich i prychnął.

-Lecimy, szybko! Wszyscy muszą być bezpieczni.

Lecąc dalej natrafili na Śledzika, który nie mógł sobie poradzić z jednym ze stad, wtedy przyłączyli się do nich Eret i Pyskacz mówiący:

-Czkawka, mamy mało czasu, burza jest tuż tuż.

-Wiem. Dobrze że jesteście. Pyskacz, Gothi lećcie z Sączysmarkiem i bliźniakami, sprawdźcie czy wyspa jest bezpieczna. Eret leć ze mną, musimy zagonić stado.

-O Czkawka, jak dobrze że jesteś. Nie możemy ich zagnać za bardzo się boją.

-Skoro ich nie uspokoimy to skierujmy ich strach we właściwym kierunku. Zróbmy nawrót, Eret ty lecisz z lewej , Śledzik ty z prawej, my ze Szczerbatkiem zagonimy je od tyłu. Smoki doskonale wiedziały co robić, Szczerbatek zaczął je zaganiać w kierunku zagród, zaś Czaszkochrup i Sztukamięs pilnowały by żadna sztuka się nie oddzieliła. Po chwilowym chaosie udało się im zaprowadzić porządek i zagonić zwierzęta. Śledzik zamykał właśnie zagrodę gdy zaczął lać deszcz, wzmógł się wiatr.

-Wy lećcie do domów, ja jeszcze muszę sprawdzić jak poszło Pyskaczowi.

Czkawka skierował się ze Szczerbatkiem nad wioskę sprawdzając czy wszyscy są dobrze przygotowani, z ulgą stwierdził że chyba tak, po czym udał się do Pyskacza czekającego na głównym placu przed twierdzą. Szybko zsiadł z grzbietu swojego przyjaciela i przystanął obok kowala, który zapatrzył się w prowizoryczne drzwi twierdzy.

-Szkoda że nie zdążyliśmy jej jeszcze naprawić, bardzo by się nam dziś przydała.Czkawka pokiwał głową, gdyż kowal miał rację, poza tym doskonale rozumiał co tamten czuje patrząc na zniszczenia poczynione przez Drago i utratę niezłego kawałka historii.

-Masz rację, ale odbudujemy ją jeszcze wspanialszą i mocniejszą, i ty sam będziesz miał przy tym udział. Odparł Czkawka starając się połechtać jego dumę.

-Nigdy nie sądziłem że będziesz mnie umiał tak podejść jak Stoick. Po chwili zorientował się że jego uwaga wzbudziła bolesne wspomnienia i mruknął pod nosem:

-Oj, Pyskacz nie jetseś ty za delikatny... po czym głośniej podjął: -Wszyscy w miarę możliwości się przygotowali i ukryli, smoki są w hangarach, osłony burzowe opuszczone. Dobrze się spisałeś, chodźmy zanim pioruny się nami zainteresują.

****

Saphira dostrzegła że w wiosce zaczął się poważny harmider, co znaczyło że Czkawka dotarł do wioski i ostrzegł mieszkańców. Niedługo potem na niebie pojawiły się dziesiątki smoków, smoczyca nie mogła w to uwierzyć, wreszcie nie jest jedną z ostatnich ze swego rodzaju! Co ją zaskoczyło to to, że smoki nie należały do jednego gatunku ale do wielu, różniły się kolorami, ale też kształtami, ilością skrzydeł, rozmiarem. Gdy pierwszy szok minął zaczęła rozmyślać o tym co ma robić, powinna poinformować Blodhgarma z resztą załogi że odnaleźli wyspę, ale nie mogą oni ot tak po prostu przypłynąć, już sama obecność jej i Eragona może być problematyczna, a co dopiero gdyby mieszkańcy zobaczyli wilczego-elfa. Delikatnie odłączyła swój umysł od jednonogiego-jeźdźca-przyjaciela smoków - Czkawki, po czym podjęła rozmowę z eldunari, które poinformowały ją że nie wyczuwają żadnej wrogiej obecności, ani magii co ją nieco uspokoiło. Saphira zaczęła szukać znajomej i jakże niezwykłej muzyki umysłu wilczego elfa, zaś eldunari pomagały jej zwiększyć zasięg poszukiwań. Po dość długich bezowocnych poszukiwaniach wyczuła go, ale on w odruchy wzniósł bariery i dopiero gdy zrozumiał że to Saphira opuścił je.

-Jasnołuska, jak to dobrze że nic ci się nie stało, gdzie wy jesteście?

-Odnaleźliśmy wyspę! jest ona na północny-wschód od miejsca, w którym był statek gdy odlecieliśmy. Jest zamieszkana, przez ludzi i smoki ale zupełnie inne niż znamy. W trakcie gdy poszukiwaliśmy lądu natknęliśmy się na tajemniczego jeźdźca, który zdecydował się nam pomóc. Eragonowi nic nie jest, ale zemdlał po tym gdy musiał ochronić nas zaklęciem przed zderzeniem z falami.

Wilczy-elf nie mógł zapanować przez chwilę nad swoimi myślami z ekscytacji ale szybko się opanował.

-Czy możemy bezpiecznie tam przypłynąć? spytał po chwili przemyślenia tego czego sie dowiedział.

-Nie, na razie nie przypływajcie, ale bądźcie niedaleko, nie wiemy jak zareagują mieszkańcy na wieść o waszym istnieniu. Blodgharmie, wiem że może ci się nie spodoabać to co powiem, ale twój wygląd może nam przeszkodzić w przekonaniu ich do siebie. Czy zechciałbyś zmienić swój wygląd na bardziej przypominający twoich przyjaciół?

Odopowiedziało jej lekki chichot:

-Jak sobie życzysz Jasnołuska, to nie jest problem, już wcześniej byłem przygotowany na taką sytuację, z resztą jak już kiedyś wspominałem mój obecny wygląd zaczynał mi się nudzić.Niech wiatr ci sprzyja i niech gwiazdy cię strzegą!

Muzyka umysłu elfa zaczynała powoli cichnąć, zaś smoczyca uspokojona tym że udało jej się rozwiązać najbardziej palące problemy, z powrotem skupiła się na obserwowaniu życia mieszkańców i pilnowaniu stanu swojego jeźdźca, o którego martwiła się zawsze, a teraz w szczególności.

Nie zapomnijcie o zostawieniu komentarza, każda wasza opinia jest dla mnie ważna.