FANDOM


Isidar
Być może lepiej byłoby, gdyby urgale nas pokonały, nim we dwie strzaskały Isidar Mithrim. Serce Tronjheimu pękło, podobnie nasze serca

- Hrothgar

Nie zadrapiesz go?
Wątpię. To nie jest zwyczajny klejnot.
- rozmowa Eragona i Saphiry

Isidar Mithrim - z języka krasnoludzkiego Gwiaździsty Szafir; olbrzymi klejnot stanowiący sklepienie sali głównej Tronjheimu. Ma dwadzieścia kroków średnicy i niemal tyleż grubości. Wyrzeźbiono go tak by przypominał różę w pełni rozkwitu. Jest symbolem bogactwa i potęgi krasnoludów. Gwiaździsty Szafir wyrzeźbił Dûrok Ornthrond w epoce Herrana.

Podczas Bitwy o Farthen Dûr Arya lecąc na Saphirze rozbiła klejnot by odwrócić uwagę Durzy. Pozwoliło to na zadanie przez Eragona finalnego ciosu i zabicie Cienia. Krasnoludy były z tego faktu zrozpaczone i nie ruszał ostrych odłamków zalegających na posadzce.

Saphira obiecała królowi Hrothgarowi scalenie klejnotu, o ile tylko krasnoludy go zrekonstruują. Dokonała tego po koronacji króla Orika. Isidar Mithrim zmienił kolor na głębszą i bogatszą czerwień, a płatki róży uzyskały barwę przydymionego złota. Orik obiecał, że imię Saphiry pojawi się na pierścieniu okalającym klejnot wraz z imieniem Dûroka Ornthronda.

Tronjheim
Ingeitum

Tronjheim: Isidar MithrimVol TurinSmocza TwierdzaBiblioteka TronjheimuSala tronowa

Ingeitum