FANDOM


Urgal

Urgal
Opis
Pokrycie ciała Skóra
Wielkość do 3 m
Barwa Różnie
Kolor oczu Różnie
Nazwy
Pradawna mowa ?
Język krasnoludów ?

Urgal (w języku urgali Ulgralgra) - humanoidalna rasa zamieszkująca głównie północne krainy Alagaësii, między innymi Kościec. Są to istoty inteligentne, które zakładają wioski i tworzą zorganizowane zbiorowości społeczne. Urgale, zarówno samce, jak i samice, ustalają swą pozycję w społeczeństwie za pomocą walki. Doprowadziło to do wielu wyniszczających dla obu stron walk z ludźmi i elfami. W urgalskich osadach panuje swoisty matriarchat - władze sprawują Herndall, urgalskie matki.

Wygląd Edytuj

W budowie!!!

Historia Edytuj

Urgal-twarz

Twarz urgalskiego mężczyzny

Urgale przybyły do Alagaësii na statkach z krainy Alalëi. Prezentowały wówczas wyżyszy poziom rozwoju. Następnie osiedliły się na mroźnych terenach położonych nad Morzem Północnym. Podczas swej historii wielokrotnie podpisywały pakty pokojowe z innymi rasami, ale wskutek swej bojowej natury zawsze je łamały.

Pewnego razu młody Jeździec o imieniu Galbatorix poleciał ze swymi dwoma kompanami do krainy urgali. Tam wpadli w zasadzkę i wszyscy prócz Galbatorixa zginęli, włącznie z jego ukochaną smoczycą Jarnunvösk. Została ona trafiona magiczną strzałą w serce. To doprowadziło do szaleństwa Jeźdźca, a w konsekwencji do upadku zakonu.

Po ponad stu latach Galbatorix nakazał swemu słudze cieniowi Durzy opętać przywódców urgali i poprowadzić ich do zniszczenia Vardenów. Po drodze do Farthen Dûru, gdzie przebywali buntownicy, armia urgalska niosła z wielkim okrucieństwem zabijała mieszkańców małych wiosek (Yazuac). Po dotarciu na miejsce rozegrała się bitwa o Farthen Dûr. W jej trakcie Jeździec Eragon zabił Durzę i uwolnił spod jego wpływu wodzów przeciwników. Armia poszła w rozsypkę, a niedobitki zostały zniszczone przez Vardenów.

Przed bitwą na Płonących Równinach do sił sprzymierzonych dołączył urgalski szczep Bolveg dowodzony przez Nar Garzhvoga.

Kultura Edytuj

Kultura urgali opiera się na wojnie i demonstrowaniu siły. Samiec (byk), aby udowodnić swoją pozycję społeczną musi wygrać niezliczoną ilość pojedynków z współbraćmi i pretendentami do ręki jego wymarzonej samicy. Ostry rygor ćwiczeń zaczyna się bardzo wcześnie. Gdy młodemu urgalowi wyrosną pierwsze rogi musi on upolować gołymi rękami jakieś zwierzę. Większość wybiera wilki lub górskie kozice, ale żeby zostać liderem należy pokonać niedźwiedzia jaskiniowego tylko za pomocą rąk. Zaszczytny tytuł "Nar" przysługuje jedynie najlepszym urgalskim wojownikom należącym do kulli. Miarą wielkości jednostki jest liczba pokonanych wojowników. Dlatego nazwały one Eragona "Ognistym Mieczem", przez wzgląd na jego wyczyny w bitwie o Farthen Dûr.

Urgale ozdabiają swoje wioski swoistymi totemami. Rzeźbią w pniach drzewnych oblicza zwierząt i stawiają je u wejścia do swoich chat, aby odpędzały złe duchy. Jest to dość przesądne plemię. Gestem odpędzenia złych mocy jest u nich złapanie się za czubki swoich rogów. Przy drzwiach do każdej chaty wieszana jest namana - tkany pas przedstawiający dzieje mieszkającej w domu rodziny. Tylko najlepsze tkaczki mają prawo uzupełnić namnę lub utkać ją na nowo. Stworzenie takiego kobierca trwa średnio pięć lat. Wioski są świetnie chronione i dobrze ukryte.

Pochylenie głowy nie oznacza u urgali znaku poddaństwa, ale gotowości do walki. Odchylenie jej do tyłu do gest przyjaźni. Powitanie równorzędnych dowódców rozpoczyna się głośnym rykiem, a kończy zderzeniem się głowami.

Urgale wierzą w wiele bóstw. Jedyne znane to Rahna i Svarvok.

Język urgali Edytuj

Rasy

Porównanie sylwetki urgala do przedstawicieli innych ras. Od lewej: człowieka, krasnoluda i elfa

Wsystkie urgale mówią w wspólnym dla siebie języku. Jest on chrapliwy i twardo brzmiący. Niektóre wyrazy zostały zapożyczone z innych języków. Jedną z niewielu osób, które poznały ten język jest zielarka Angela.

Tłumaczenia zwrotów Edytuj

 • Ahgrat ukmar - Stało się.
 • Drajl - nędzny robak
 • Ithrö Zhâda - Zagłada Buntowników
 • Kaz jtierl razhid - Nie atakujcie.
 • Nar - przydomek, wyrażający głęboki szacunek
 • Otrag bagh - Otoczcie go.
 • ushnark - ojciec
 • Herndall- urgalskie matki, rządzące szczepami
 • namna- pasy miesternie tkanego materiału, przedstawiające dzieje urgalskich rodów, zawieszane przed wejściem do chat
 • ulgralgra- urgalska nazwa ich własnego ludu (dosłownie: ci z rogami)

Znane urgale Edytuj

 • Nar Garzhvog - lider szczepu Bolveg i dowódca sił urgalskich u Vardenów
 • Skgahgrezh - brat Garzhvoga i jego zastępca
 • Dazhgra - jeden z urgalskich szamanów
 • Khagra - jeden z czwórki urgali wyznaczonych do ochrony Eragona podczas Bitwy na Płonących Równinach.
 • Otvek - jeden z czwórki urgali wyznaczonych do ochrony Eragona podczas Bitwy na Płonących Równinach.
 • Yarbog - jeden z podkomendnych Rorana Młotorękiego. Wypowiedział mu posłuszeństwo i wyzwał na pojedynek
 • Gashz - urgalski dowódca pod zwierzchnictwem Durzy w Bitwie o Farthen Dûr.
 • Tarok - urgalski dowódca pod zwierzchnictwem Durzy w Bitwie o Farthen Dûr.
 • Hegraz - mityczny wojownik
 • Maghara - bohaterka jedenj z urgalskich legend
Urgale
Urgal

Przedstawiciele: Nar GarzhvogKhagraOtvekYarbogTarokGashzSkgahgrezh
Pojęcia: HerndallNamnaKull
Szczepy: Bolveg

Urgal