FANDOM


Zaprzysiężeni (w pradawnej mowie Wyrdfell) - grupa trzynastu Jeźdźców, którzy zdradzili swój zakon i przeszli na stronę Galbatorixa. Pierwszym i ostatnim, którym zginął Zaprzysiężonym był Morzan.

Historia Edytuj

Historia Zaprzysiężonych zaczyna się, gdy Galbatorix zdołał przekonać młodego i naiwnego Jeźdźca Morzana do zostawienia otwartej na noc bramy do Ilirei. Dzięki temu wtargnął do środka i wykradł pisklę smoka Shruikana oraz zabił jego poprzedniego Jeźdźca. Morzan żądny mocy uciekł z miasta wraz z nim.

Przez kilka lat przebywali oni w miejscu, do którego bali się zapuścić Jeźdźcy. W tym czasie Shruikan rósł, a Galbatorix przejmował kontrolę nad jego umysłem. Morzana zaś uczył mrocznej magii, której nauczył się od Cienia.

Gdy Shruikan urósł wystarczająco Galbatorix i Morzan ujawnili się światu. Dołączyło do nich dwunastu innych Jeźdźców, chcących zemścić się na zakonie za wymyślone krzywdy. Na wieść o zdradzie smoki złączyły siły i rzuciły zaklęcie odbierające imiona wszystkim smokom Zaprzysiężonych (Du Namar Aurboda). Doświadczenie to było tak straszne dla dotkniętych nim smoków, iż przynajmniej pięciu z Zaprzysiężonych popadło w obłęd. Smoki oszczędziły Jarnunvösk, pierwszego smoka Galbatorixa i Shruikana, ponieważ nie służył jemu z własnej woli.

Podczas Smoczej Wojny Formora i Kialandi porwali Oromisa i Glaedra. Podczas tortur coś w umyśle Oromisa zostało uszkodzone i elf od tamtej pory nie mógł posługiwać się magią tak jak niegdyś.

Życie Edytuj

Zaprzysiężeni ukrywali przed sobą wiele rzeczy, lecz Galbatorix znał ich wszystkie myśli, plany i inne szczegóły z życia. Często, dochodziło między nimi do kłótni, podczas których Król pomagał jednej lub drugiej stronie.

Śmierć Edytuj

Przez lata Zaprzysiężeni ginęli na różne sposoby: popełniali samobójstwa, wpadali w pułapki, nadużywali magii oraz ginęli z rąk Vardenów. Największym wrogiem był Brom, który osobiście zabił troje Zaprzysiężonych, a do pięciu innych się przyczynił.

Wiadomo, że gdy urodził się syn Morzana pozostało przy życiu tylko pięciu. A gdy Morzan wyruszył szukać skradzionego jaja ich liczba zmalała do trzech.

Zaprzysiężeni znani z imienia Edytuj

Morzan jako jedyny Zaprzysiężony posiadał potomstwo. Konkretnie syna Murtagha z kobietą Seleną. Ironia losu sprawiła, iż ów syn ok. 100 lat po zdradzie Morzana zajął miejsce swego ojca u boku Galbatorixa.

Ad blocker interference detected!


Wikia is a free-to-use site that makes money from advertising. We have a modified experience for viewers using ad blockers

Wikia is not accessible if you’ve made further modifications. Remove the custom ad blocker rule(s) and the page will load as expected.

Więcej z Fandomu

Losowa wiki